Како се приближава сјутрашња сједница СО Бар заказана на иницијативу грађана због почетка изградње дјечјег вртића у дворишту Гимназије / Економске школе, због чега ће морати да нестану популарна окупљалишта ђака - амфитеатар и “кругови”,као дрворед чемпреса од којих су неки стари и по 80 година,све је мање аргумената оних који подржавају идеју градње, док су аргументи "ПРОТИВ" све снажнији и увјерљивији.
Након што је Гордана Мијовић, директорица ЈПУ "Вукосава Машановић Ивановић" поновила да је Бару неопходан вртић у кратком року, наводећи да свака помјерања захтијевају потпуно нову процедуру "за коју је јасно да ће трајати више година", реаговали су и представници готово три хиљаде грађана који су потписали иницијативу о којој расправа почиње сјутра у 11 сати у барском парламенту.
Њихово реаговање достављено "Барском порталу" преносимо интегрално.
******************************************************
Грађанска иницијатива поздравља напоре да се што пластичније представи пројекат вртића, али подсјећа да је вртић сам по себи посебан проблем, и да представљање вртића изван контекста реалности не представља ништа. Иако су уложени напори да се вртић представи у околини, та околина је опет вјешто замаскирана, што постављањем проблематичне локације у други план, што прикривањем бујним зеленилом.
Предшколске установе – јаслице и обданишта/вртићи представљају посебан и осјетљив дио урбанизма и архитектуре, који захтијева пажљив третман, јер корисници су дјеца, у узрасту када су најосјетљивији, када се стварају навике и постављају темељи за развој личности.
Обданишта/вртићи и јаслице нијесу установе које служе само за збрињавање дјеце и које омогућавају родитељима да обављају своје радне обавезе, оне су додатна помоћ родитељима у одгоју, оне су помоћ дјеци и заједници. На који начин се заједница односи према њима, показатељ је зрелости и одговорности те заједнице.
Вртићи се постављају тако да њима гравитира непосредна околина. То значи да сваки вртић има радијус обухвата. Радијус обухвата зависи од дјетета. Циљ је да дијете пјешке, у пратњи одрасле особе, самостално или у групи, безбједно стигне до вртића. Удаљеност коју дијете временски треба да пређе је у складу са његовим годинама. Брзина кретања дјетета је 70 метара у минути, ако је дијете старо 5 година, удаљеност коју треба да пређе је 350 метара, за 5 минута. Међутим, колики је радиус зависи и од густине насељености. Па тако, ако је мала густина радијус може да иде највише до 500 метара, а ако је велика, 250 метара.
Зашто се ово ради, струци је јасно - тиме се жели избјећи претрпавање. Узмимо да је радијус који нама треба 500 метара. У овом радијусу око вртића се налазе објекти централних дјелатности: Робна кућа, пословни центар, Дом здравља, Гимназија, основна школа, парохијски дом, пошта, храм, објекти становања, који већ егзистирају ту годинама и чија је популација у просјеку средњих година. Поставља се питање да ли вртић за 400 дјеце има смисла да опслужује овај комшилук? Судећи по већинској популацији – не.
Ако се не ради за комшилук, онда се ради за цијели град. Тиме се газе основни принципи струке о оснивању предшколских објеката. Пошто више није примарни саобраћај пјешачки, већ друмски, аутомобилима.
То опет повлачи неке друге проблеме: вртић треба да је позициониран у мирном и тихом дијелу града, далеко од саобраћајница, нарочито прометних. Удаљеност од саобраћајнице је оптимално 50 метара, у изузетним случајевима и 35 метара. Акустични комфор који се мора задовољити је 40-45 дБ дању а 35 дБ ноћу.
Треба се осврнути и на саму архитектуру објекта. Иако Правилник предвиђа могућност спратних вртића, то се у пракси избјегава. Један од разлога је што су корисници мала дјеца, па постоји могућност повреда, а друга је што дјеца треба да проводе што више времена напољу. Зато се испред боравака планирају терасе, да би се организовао час на отвореном. Да би се садовољили здравствено-хигијенски услови, ове просторије су орјентисане ка југу или југоистоку. Овај објекат не задовољава такве стандарде.
Још једна ствар која говори против спратних вртића је и евакуација у случају незгода, на примјер пожара, а код нас и земљотреса. Зашто су пројектанти заборавили на земљотресе кад су стављали вртић на спрат?
Дрвеће заиста изгледа лијепо на презентацији инвеститора, иако је тешко замислити како ће опет посадити 50 и више година стара стабла, но не треба заборавити да смисао дрвећа није само естетски, већ и практични: стварају хлад, стварају микроклимат, штите од доминантних вјетрова, а један од предуслова за избор локације вртића је и да је локација заштићена од доминантних вјетрова.
Да се не би ишло и даље у анализу несрећног рјешења овог вртића, треба се и осврнути на друге кориснике, који су, иако такође дјеца Бара, из неких разлога запостављени овим подухватом - то су средњошколци.
Услови у којима сада уче су већ испод стандарда. ГУП и ДУП то наводе и предвиђају проширење капацитета. Проширења се предвиђају и за Основну школу „Блажо Јоков Орландић“. Ако су њихови услови испод стандарда, и ако се предвиђа проширење, како је реакција на све то смањење њиховог простора? Средњошколцима се у потпуности одузима њихово двориште. Аргументи да се није користило и да се ту окупљају наркомани, злонамјерни су. Сви су они НАША дјеца. Рјешавање наркоманије је у домену полиције и образовања, а не урбанизма. Како су одједном прорадиле патетичне емоције према најмлађима, а средњошколци су се одбацили као грађани другог реда?
Аргумената има још много. Али, поставља се питање: Зар заиста грађани треба да подсјећају људе од струке на то које су њихове обавезе?!
Видео анимација и страх да ће Бар остати без вртића
"Ја вјерујем да је и сасвим реалан ризик да Бар остане без вртића. Ја живим у овом граду и знам шта значи зеленило, али исто тако знам да је могуће у великом мјери опет оплеменити двориште вртића зеленилом, а да наша дјеца не остану без мјеста које ће им, поред родитељског дома, бити мјесто одрастања" - казала је раније директорица Мијовић. Јер, како је навела, кроз пројекат вртића урађен је и пројекат уређења терена из кога се види да се један број стабала пресађује у оквиру дворишта, а након изградње објекта предвиђена је садња десетина нових стабала и више стотина ниских биљних врста. Она је ЦдМ-у доставила и видео анимацију изгледа будућег вртића, који објављујемо.