Василије Лалошевић из Бара је прије 20-ак дана преузео функцију директора Управе за спорт и младе у министарству које је настало спајањем четири министарства у новој Влади.
Приоритети на почетку мандата су му да се кандидатима за одлазак на Олимпијске игре помогне да изборе визу за Токио, а планови да створи још бољи амбијент за развој спорта.
Лалошевић је члан СНП-а, некадашњи посланик и дугогодишњи функционер партије, али и човјек који има иза себе спортску биографију.
Његов одговор на питања и помињање његовог имена у причи о партијском запошљавању гласи:
"Немам намјеру да се правдам, нити да износим детаље из моје спортске биографије, али, да – бавио сам се спортом. Био сам јуниорски кошаркашки репрезентативац СФРЈ, у генерацији Данка Цвјетичанина и Зорана Чутуре...
Са 19 година сам доживио повреду која ме одвојила од терена, али не и од спорта и интересовања за спорт. Био сам предсједник КК Морнар из мог Бара, а моји Барани знају колико сам допринио клубу.
Мени не треба ни признање, ни оправдање, трудићу су да на овом мјесту дам све од себе, да освјетлам образ овој институцији и са сарадницима пружим максималне услове нашем спорту и спортистима" - казао је Лалошевић за ТВ Вијести.
Сада је Лалошевић на важној спортској функцији, чији је основни задатак да створи амбијент за развој спорта у Црној Гори.
За сада постоји приоритет, јер је 2021. - неочекивано олимпијска година, а црногорски спортисти тек улазе у завршне борбе за олимпијске визе.
"Трудићемо се да пружимо услове нашим олимпијским кандидатима да обезбиједе визу за Токио, вјерујем да хоће и да ће нас достојно представљати, јер су спортисти најбољи амбасадори", каже он.
Лалошевић је увјерен да ће и ситуацији привременог финансирања, а и када се усвоји буџет бит довољно новца за спортске потребе у изазовој години, те да је финансијска подршка за први квартал практично обезбијеђена.
"На добром смо путу да то и остваримо. Колико сам информисан неће бити драстичног пада у буџету за спорт, када буде усвојен у марту"-казао је Лалошевић.
Циљеви и планови Управе за спорт и младе, осим финансирања спортских савеза, везани су за спортску инфраструктуру, с тим да је реализација капиталних пројеката – попут дуго најављиваног, а никако реализованог завршетка базена у Котору, или фудбалског стадиона на Цетињу, као и атлетског стадиона у Подгорици - у надлежности других органа.
"Влада је донијела одлуку о формирању Института за спортску медицину, када бисмо само то урадили и завршили, могао бих да кажем да смо били успјешни. Ми ћемо то урадити у догледном времену.
Покренућемо, вјерујем, и неке велике пројекте, као што је изградња атлетске стазе у Подгорици, имам идеју за Бар, који је једини приморски град који нема зимски базен, а има обезбијеђено земљиште са комуналијама.
Имамо и случај из Андријевице, гдје рукометаши Комова немају своју дворану, већ играју у Бијелом Пољу или Беранама, а освајачи су Купа. То су ствари који планирамо да покренемо и завршимо да останемо препознати по идејама и реализацији, на чему бисмо сви ми, цијела земља, били поносни" - подвукао је Лалошевић.
Лалошевић је минулих дана разговарао са представницима националних спортских савеза, разговоре ће наставити, а наредне седмице срешће се и са предсједником Црногорског олимпијског комитета Душаном Симоновићем, те првим човјеком Параолимпијског комитета Игором Томићем.