Новински ступци након дужег периода испуњавају се афирмативним причама о привредним субјектима из града под Румијом који остварују запажене пословне резултате. Тако минула два дана дневне новине, агенције и портали пишу о успјесима које постижу "Лука Бар" и "Барска пловидба". И, да смо одмах - начисто: заслуге за то припадају искључиво менаџментима ових компанија, доминантно кадровима Демократског фронта и Демократа, неукаљаним, неупрљаним, енергичним људима који у пракси снажно демонстрирају логику успјешног пословања - да када се не пљачка државна имовина и када се одговорно и посвећено ради - онда ни резултат не смије да изостане.
У протекле три деценије привредног суноврата и хорора који је продуковао пљачкашки режим на челу са Демократском партијом социјалиста, али и СДП-ом и касније СД-ом, малобројни медији који нису били под контролом режимске мафије, углавном су извјештавали о незаконитостима у поменутим, али и другим компанијама. Писало се претежно о продаји државног капитала сумњивим приватним фирмама, отпуштању радника, неуплаћивању доприноса за здравствено и социјално осигурање...
Иако је штета коју су неодговорне управе компанија направиле у току тродеценијске девастације и опште пљачке ненадокнадива, те упркос тешком економском тренутку са којим се суочава цијела планета због украјинске кризе, актуелни менаџменти "Луке Бар" и "Барске пловидбе" биљеже запажене успјехе.
Тако је "Лука Бар" у првом кварталу 2022. остварила профит од 1,340.538 евра и најбољи резултат у посљедњих 20 година пословања.
"Одговорним односом и пословном политиком успјешно смо одговорили изазовима на сложеном пословном амбијенту укупног тржишта, добром пословном сарадњом са пословним партнерима и односом запослених, што је био примарни циљ на пољу развоја Луке", саопштено је из ове компаније у већинском државном власништву.
Са задовољством овдје констатују да је рекордном почетку године допринијела реализација уговара и плана претовара концетрата бакра и боксита у сарадњи са компанијама “ЗиЈин” из Бора, “Унипром метали” из Никшића, уз логистичку подршку компаније “ТЦЛ” и транспортне компаније “Монтекарго.
Укупни приходи у првом кварталу су 4,646.690 евра и већи су за 2,4 милиона у односу на исти период претходне године, истичу из Луке и додају да су укупни расходи 3,368.221 евро, већи за 41 одсто, односно 977.050 евра у односу на исти лањски период.
Натурални показатељи у дијелу бродског претовара указују да је претоварено укупно 466.221 тона терета, за 296.243 тона више у односу на исти лањски период када је бродски претовар износио 169.978 тона.
Носиоци раста су расути терети чији је претовар укупно износио 408.700 тона, за 304.142 тона више у односу на исти период 2021. -104.558 тона.
Претоварено је 43.485 литара течног терета, 15 одсто или 7.381 литара мање у односу на исти период лани када је износио 50.866 литара.
Генерални терети биљеже укупан претовар од 14.036 тона, за 518 тона мање у односу на исти период 2021.
Како кажу у менаџменту, унапријеђена је ефикасност пословања у свим сегментима развоја лучке дјелатности, проширена сарадња са комитентима и учвршћена стабилна позиција на тржишту.
Истичу и да је ресорно Министарство за капиталне инвестиције (МКИ) континуирано до сада давало подршку за развој и унапрјеђење услуга у свим сегментима лучке дјелатности.
Рекордни пословни резултат у првом кварталу очекују овдје да ће се наставити и у наредном периоду, као и да ће имати изузетну пословну годину.
Подсјетимо, извршни директор Луке Бар је Илија Пјешчић (Демократе), док је на челу Одбора директора Слађана Перишић (ДФ).
Стабилним пословањем у односу на затечени хаос који је нови менаџмент затекао када је преузео компанију могу се похвалити и у "Барској пловидби", чији је извршни директор кадар ДФ-а Зоран Тајић.
у наследници некадашње "Прекоокенске пловидбе", коју су кадрови ДПС-а довели у очај, данас је запослено 38 људи. Затечена обавеза, поред осталог, јесте и плаћање рате од два милиона долара на шестомјесечном нивоу на име купљених бродова. Са пословним партнерима ова компанија у међувремену је потписала повољније уговоре него што је то био случај раније.
Унапријеђен је електросистем, смањена је потрошња струје. Планира се и пројекат изградње соларне термоелектране, будући да, како каже директор Тајић, компанија идеалан кров на сунчаном мјесту,и одличне предуслове да то ураде. Надају се да ћемо и ту додатни приход остварити.
Осим од изнајмљивања бродова, овдје приходе остварују и од пословних простора, будући да у власништву имају близу 30 локала.
Ту су и агенцијске услуге које врше према броду „Јадролиније“. Договор је направљен са „Јадролинијом“ – 7. јуна увече креће брод из Италије, 8. јуна у сриједу иде назад за Италију и тако ће бити све до новембра.
М.Јовановић