Стручни тим Бирам Црну Гору је од почетка избијање епидемије одржао мноштво састанака са власницима приватних медицинских установа. Већина разговора је завршена не закључком- већ питањем: Шта је да државним интервенционизмом у сегменту приватне медицинске праксе?!
Из ове странке на чијем је челу Радомир Новаковић, кажу да је у протеклих неколико недјеља црногорска јавност имала прилике да чује са којим се проблемима сусрећу микро, мала и средња предузећа из готово свих сфера привређивања, али не и шта се дешава са приватним медицинским сектором?
Према ријечима многобројних саговорника који су у Бирам Црну Гору пронашли свој, не само политички програм, већ и партнера са којим ће заједно мијењати друштво на боље, кажу из БЦГ, велики број ординација улази у зону ризика по пословни опстанак.
„Наиме, све оне опште као и специјалистичке здравствене ординације које до сада нијесу свој дио профита остваривале преко добро познате формуле која се огледа у сарадњи са Фондом за здравствено осигурање- данас се налазе у безизлазној ситуацији. Оне суштински не раде, а љекарски и средње медицински кадар у својим домовима исчекује окончање изолације. На који начин ће држава помоћи овај вид дјеловања и заштити на стотине приватних пракси и омогућити им да са што мање посљедица изађу из кризе?
Од избијања кризе са корона вирусом упадљиво је одсуство информација о томе шта раде приватне медицинске установе и да ли су укључене у борбу здравственог система против вируса и на који начин. Сложићемо се да су и они морали бити укључени кроз своје кадровске, просторне и све остале расположиве ресурсе. Уколико ни због чега другог, а онда и због тога што од њиховог рада зависи будућност скоро 1.000 породица”, указују из Новаковићеве партије.
Неопходно је, додају, свим приватним здравственим ординацијама, поликлиникама, дневним и специјалним болницама понудити уговор са Фондом, а цјеновно то довести у исту раван. Тиме се искоришћавају сви расположиви капацитети и омогућава одрживост приватног сектора и подстичу нова улагања.
„Веома често у пракси се јављају случајеви да болнице, домови здравља и амбуланте имају захтјеве и потребе за набавком нове апаратуре чија куповина изискује значајна новчана средства, а да при томе те потребе могу бити поткријепљене коришћењем ресурса који постоје у приватној пракси.
Бирам Црну Гору предлаже да сарадњу са Фондом остваре сви који то желе и који испуњавају услове, јер је то у интересу и државе и медицинске струке, али и грађанства. Наиме, грађани ће имати лакши приступ рјешавању здравствених проблема, брзина пријема ће бити већа, а конкурентост на овом тржишту ће натјерати све да раде више, боље и ефикасније, трудећи се да дају лични и колективни максимум- чиме ће сви бити на добитку.
До сада уговор са Фондом имају: офталмолошке, ординације са магнетном резонанцом, оне које раде вантјелесну оплодњу, апотеке, стоматолошке ординације. Међутим, ту не да нису сви, већ напротив, нема многих попут: педијатријских, кардиолошких, гинеколошких, уролошких, орл, радиолошких, дерматолошких, гастроентеролошких, ендокринолошких ординација, те медицине рада и лабораторија.
Да ли имамо право и потребу да се одрекнемо људи са овим знањима? Наравно да не. Из ових разлога Бирам Црну Гору очекује од надлежног Министарства и Фонда да уђе у процедуру изједначавања услова и давања истих права и могућности свима. То је једини начин да овај сектор изађе на пут самоодрживости и да буде од користи прије свега Црној Гори а онда и себи” - закључује се у саопштењу.