Ћирилица Latinica
28.05.2019.
Kultura

Spuštena zavjesa na 12. Festival dječjeg teatra Crne Gore

Autor: Redakcija 0 Ostavite komentar

Očekivanja organizatora 12. Festivala dječjeg teatra Crne Gore ispunjena su u potpunosti.

U veoma sadržajnom programu od 23. do 26. maja, prikazana je 21 pozorišna predstava, uz preko 500 učesnika.

Najbolji su se okiti vrijednim nagradama koje je dodijelio žiri u sastavu Dragiša Simović, Milija Šćepanović , Vladimir Cerović i Leposava Raičević

Nagrade u kategoriji osnovnih škola:

Za predstavu u cjelini:

Prva nagrada: OŠ “Vladislav Rinikar” Bijelo Polje, Dramska sekcija “Svi za jednog i jedan za sve” za predstavu “Zbog tebe tata”; druga nagrada: OŠ “Srbija” Stari Bar, Dramska sekcija “Pink panter” za predstavu “Vuk Dobrica”; treća nagrada: OŠ “Jugoslavija” Bar, Dramska sekcija “Vesela družina” za predstavu “Ko je kriv za jedinicu”.

Za režiju:

Prva nagrada: OŠ “Jugoslavija” Bar, Dramska sekcija “Vesela družina” za predstavu “Ko je kriv za jedinicu”; druga nagrada: OŠ “Božidar Vuković Podgoričanin” Podgorica za mjuzikl “Staze”; treća nagrada: OŠ “Vlado Milić” Podgorica za predstavu “Ko je smjestio vuku”.

Za scenografiju:

Prva nagrada OŠ “Blažo Jokov Orlandić” Bar, Dramska sekcija “Sunce” za predstavu “Ljubav i vrijeme”; druga nagrada: OŠ “Lovćenski partizanski odred” Cetinje za predstavu “Gospođa ministarka”; treća nagrada: OŠ “Srbija” Stari Bar, Dramska sekcija “Pink panter” za predstavu “Vuk Dobrica”.

Za kostime:

Prva nagrada: OŠ “Božidar Vuković Podgoričanin” Podgorica za mjuzikl “Staze”; druga nagrada: OŠ “Lovćenski partizanski odred” Cetinje za predstavu “Gospođa ministarka”; treća nagrada: OŠ “Meksiko” Bar za predstavu “Crvenkapa i lijeni vuk”.

Za glavnu žensku ulogu:

Prva nagrada: Ksenija Gutić (OŠ “Vladislav Ribnikar” Bijelo Polje) za ulogu kćerke u predstavi “Zbog tebe tata”; druga nagrada: Amina Mehmedović (OŠ “Srbija” Stari Bar) u predstavi “Vuk Dobrica”; treća nagrada: Arnela Grgurević (OŠ “Meksiko” Bar) za ulogu Dobre vile u predstavi “Ako je verovati mojoj baki”.

Za glavnu mušku ulogu:

Prva nagrada: Milena Bogetić (OŠ “Ratko Žarić” Nikšić) za ulogu Malog princa, predstava “Mali princ po drugi put na Zemlji”; druga nagrada: Lazar Martinović (OŠ “Lovćenski partizanski odred” Cetinje) za ulogu Inspektora u predstavi “Kameleon”; treća nagrada: Dario Marstijepoić (OŠ “Meksiko” Bar) za ulogu Malog princa u istoimenoj predstavi.

Za epizodnu žensku ulogu:

Prva nagrada: Rozana Pecović (OŠ “Srbija” Stari Bar) za ulogu Sove u predstavi “Vuk Dobrica”; druga nagrada Erna Adžibulić (OŠ “Vladislav Rinikar” Bijelo Polje) u predstavi “Zbog tebe tata”; treća nagrada: Jovanka Perović (OŠ “Ratko Žarić” Nikšić) za ulogu prosjaka u predstavi “Mali princ po drugi put na Zemlji”.

Za epizodnu mušku ulogu:

Prva nagrada: Pavle Karišik (OŠ “Jugoslavija” Bar) za ulogu sudije u predstavi “Ko je kriv za jedinicu”; druga nagrada: Dušan Bjelić (OŠ “Blažo Jokov Orlandić” Bar) za ulogu Posejdona u predstavi “Ljubav i vrijeme”; treća nagrada: Irfan Količić (OŠ “Srbija” Stari Bar) za ulogu Goropada u predstavi “Vuk Dobrica”.

 

Nagrade u kategoriji “Samostalni pozorišni ansambli”:

Za predstavu u cjelini:

Prva nagrada: Centar za kulturu Šavnik za predstavu “Snovi Vukosava Novičina”; druga nagrada: Dramski studio “Igrokaz” Bar za predstavu “Smiješna bajka”; treća nagrada: Centar za kulturu Bijelo Polje za predstavu “Pepeljuga”.

Za režiju:

Prva nagrada: Dramski eksperimentalni studio “Scena” Bar za predstavu “Kapetan Džon Piplfoks”, režija Vesna Vujošević; druga nagrada: Centar za kulturu Šavnik za predstavu “Snovi Vukosava Novičina”, režija Čedomir Ašanin; treća nagrada: Kulturno-kreativni centar “Akord” Nikšić za predstavu “Dnevnik Ane Frank”, režija Dragan Knežević.

Za scenografiju:

Prva nagrada: Dramski eksperimentalni studio “Scena” Bar za predstavu “Kapetan Džon Piplfoks”; druga nagrada: Centar za kulturu Bijelo Polje za predstavu “Pepeljuga”; treća nagrada: Kulturno-kreativni centar “Akord” Nikšić, za predstavu “Dnevnik Ane Frank”.

Za kostime:

Prva nagrada: Dramski eksperimentalni studio “Scena” Bar za predstavu “Kapetan Džon Piplfoks”; druga nagrada: Centar za kulturu Bijelo Polje za predstavu “Pepeljuga”; treća nagrada: Dramski studio “Igrokaz” Bar za predstavu “Smiješna bajka”.

Za glavnu žensku ulogu:

Prva nagrada: Valentina Zeković za ulogu Stanije; Centar za kulturu Šavnik, predstava “Snovi Vukosava Novičina”; druga nagrada: Isidora Radunović, za ulogu Kapetana, Dramski eksperimentalni studio “Scena” Bar, predstava “Kapetan Džon Piplfoks”; treća nagrada: Tijana Krivokapić za ulogu Ane Frank, Kulturno-kreativni centar “Akord” Nikšić, predstava “Dnevnik Ane Frank”.

Za glavnu mušku ulogu:

Prva nagrada: Vladimir Jocović za ulogu Vukosava, Centar za kulturu Šavnik, predstava “Snovi Vukosava Novičina”; druga nagrada: Svetozar Raičević, Kulturno-kreativni centar “Akord” Nikšić, predstava “Dnevnik Ane Frank”; treća nagrada: Vanja Gojković za ulogu kralja, Dramski studio “Igrokaz” Bar, predstava “Smiješna bajka”.

Za epizodnu žensku ulogu:

Prva nagrada: Radmila Škuletić, za ulogu naratora, Dramski eksperimentalni studio “Scena” Bar, predstava “Kapetan Džon Piplfoks”, druga nagrada: Itana Papović za ulogu patuljka, Kulturno-kreativni centar “Akord” Nikšić, predstava “Sedam Snežana i patuljak”, treća nagrada: Sofija Ivin za ulogu lude, Dramski studio “Igrokaz” Bar, predstava “Smiješna bajka”.

Za epizodnu mušku ulogu:

Prva nagrada: Emir Idrizović, za ulogu dobošara, Centar za kulturu Bijelo Polje, predstava “Pepeljuga”; druga nagrada: Aleksandar Šćepanović, za ulogu lude, Dramski eksperimentalni studio “Scena” Bar, predstava “Kapetan Džon Piplfoks”; treća nagrada: Aleksa Radović za ulogu Pere ložača, Dramski studio “Igrokaz” Bar, predstava “Smiješna bajka”.

Žiri je nagrade  “Čedo Dragović” za pozorišnu produkciju djece osnovnih škola Crne Gore u 2019. godini dodijelio sledećim školama i ustanovama:

OŠ “Meksiko” – Bar, OŠ “Lovćenski partizanski odred” – Cetinje, OŠ “Jugoslavija” – Bar, OŠ “Vlado Milić” – Podgorica, OŠ “Blažo Jokov Orlandić” – Bar, Dramski studio “Igrokaz” – Bar, OŠ “Mirko Srzentić” – Petrovac, Dramski eksperimentalni studio “Scena” – Bar, OŠ “Božidar Vuković Podgoričanin” – Podgorica, Kulturno – kreativni centar “Akord” – Nikšić, OŠ “Ratko Žarić” – Nikšić, Centar za kulturu Bijelo Polje, OŠ ”Vladislav Rinikar“ – Bijelo Polje, Centar za kulturu – Šavnik i OŠ ”Srbija“ – Stari Bar.

U pratećem programu Festivala nastupili su Folklorni ansambl KUD “Jedinstvo”, Folklorni ansambl KUD “Sv. Jovan Vladimir”, recitatori i muzičari.

Po riječima direktora manifestacije mr Miodraga Banovića Festival je opravdao svoje postojanje. On je istakao da je potrebno  “da se Festival dječjeg teatra Crne Gore uvrsti u popis nematerijalne kulturne baštine Crne Gore, kao i da se predloži Ministarstvu prosvjete da se uvede pozorište kao izborni predmet u osnovnim školama Crne Gore".

Potencirao je potrebu da se djeci iz osnovnih škola sa sjevera Crne Gore obezbijede dva pansion dana za boravak u Baru za vrijeme trajanja,te da se Festival izdigne na međunarodni nivo na kojem bi učestvovale pobjedničke predstave sa Festivala dječjeg teatra Crne Gore, a ostali učesnici bi bili njihovi vršnjaci iz država regiona.

Njegov je predlog i da da se od naredne 2020. godine, kao novi segment Festivala, uključe i djeca iz predškolskih ustanova, "jer je veliki broj vaspitačica iz predškolskih ustanova sa oduševljenjem prihvatilo ovu ideju".

Banović je istakao i predlog da se uputi zahtjev Ministarstvu kulture, FDU Cetinje i CNP daju svoje stručno mišljenje o opravdanosti ovih inicijativa”.

V. Radunović

Ostavite komentar
Ime / nadimak:
Komentar:
Izdvajamo
Ћирилична верзија
Pišite nam
Podijelite sadržaj na:
Izdavač:
Srpska narodna čitaonica - Bar