Поступак враћања имовине и накнаде штете може трајати годинама, чак и деценијама, а трошкови, укључујући камате, на крају би могли достићи десетине милиона еура, изјавио је адвокат Небојша Асановић осврћући се на комплексне правне и економске изазове с којима се Црна Гора суочава због спровођења међународних санкција.
Његова изјава за "Дан" посебно добија на значају у контексту случаја луксузне јахте "луминосити", која већ дуже од увођења санкција Русији стоји заплијењена у марини Порто Монтенегро у Тивту, усљед санкција уведених њеном власнику, руском олигарху Андреју Гурјеву млађем.
Суперјахта "луминосити", вриједна око 120 милиона еура, симбол је технолошког напретка и луксуза, али сада постоји озбиљан проблем да ће постати запуштена и неодржавана, и да ће представљати оптерећење за Црну Гору. Ова 107 метара дуга јахта, која се истиче наутичким иновацијама и врхунским дизајном, упловила је у марину Порто Монтенегро у марту 2022. године, непосредно након што су Гурјеву уведене санкције због повезаности са Владимиром Путином.
"Дан" је већ раније писао да је пловило тренутно у лошем стању. Трошкови његовог одржавања, који износе око 770.000 долара годишње, нису плаћени јер Гурјев, као санкционисана особа, нема приступ својим средствима. Без адекватног одржавања, луксузни материјали и софистицирани системи на броду почињу да пропадају. Стручњаци упозоравају да би штета могла постати непоправљива уколико се не предузму хитне мјере, док посада брода више од годину није примала плату.
Посљедњи извјештаји указују да је британска влада, према писању "Вијести", дозволила исплату заосталих плата посади, али проблем одржавања остаје неријешен. Гурјев, који никада није крочио на "луминосити", сада разматра правне кораке против Црне Горе због штете нанесене његовој имовини.
Правна питања у вези са замрзавањем имовине у Црној Гори откривају сложеност ситуације. Адвокатска заједница све више указује на правну несигурност оваквих одлука.
Према црногорском Уставу, одузимање имовине могуће је само уколико се докаже да је она стечена криминалном дјелатношћу или да постоји веза с тероризмом. Међутим, у случају "Луминосити", санкције су донесене без јасног правног преседана, што отвара простор за потенцијалне тужбе.
Адвокат Асановић истиче да би такви судски поступци могли трајати и до десет година, посебно ако се узме у обзир да ће црногорски судови вјероватно чекати одлуке међународних судова у сличним предметима.
"Трошкови камата и судских процеса биће високи, а одлуке међународних судова пресудне за коначан исход"– наглашава Асановић.
Овај познати црногорски адвокат упозорава да би, у случају неповољног исхода за Црну Гору, трошкови могли премашити десетине милиона еура, укључујући надокнаду штете и камате.
Према извјештајима из "Вијести", пред Привредним судом у Подгорици воде се три спора у вези са јахтом "луминосити". Један од спорова односи се на дуговања власника према повјериоцима, док се у другим поступцима расправља о правима располагања пловилом.
Симбол комплексности геополитике, права и економије
Случај јахте "луминосити" представља симбол комплексности геополитике, права и економије. Док Црна Гора настоји да се позиционира као поуздан међународни партнер, суочава се с изазовима очувања правне стабилности и заштите државних интереса. Без јасне стратегије и законске прецизности, овакви случајеви могли би нарушити не само буџет већ и кредибилитет земље на међународној сцени.
Проналазак баланса између политичких обавеза и правне одговорности кључан је за дугорочну стабилност и избјегавање сличних проблема у будућности.
Љетос је јахта преко сајта брокерске куће "Денисон Јахтинг" била понуђена на продају по цијени од 135 милиона еура. Овај лист незванично сазнаје да постоји заинтересовани купац за овај брод, који је спреман да уз то исплати и сва дуговања његовог актуелног власника према повјериоцима. То би, можда, било рјешење и за Црну Гору.
Осим директних трошкова судских процеса, замрзавање имовине носи знатне економске ризике. Према порталу "Банкар", Влада Црне Горе разматра могућност дјелимичног или потпуног ослобађања замрзнуте имовине у посебним случајевима, али такве одлуке носе ризик перцепције правне недосљедности. Дуготрајни правни процеси додатно могу оптеретити ионако слаб црногорски буџет.
Јахта од 120 милиона и даље пропада у Тивту
Уколико држава Црна Гора изгуби спорове повезане с јахтом "луминосити", трошкови камата и накнада за штету могли би досегнути десетине милиона еура, што би представљало значајан финансијски удар. Правни ризици могли би имати и шире посљедице по перцепцију Црне Горе као инвестиционе дестинације.
Увођење санкција имало је за циљ јачање међународне позиције Црне Горе и усклађивање са спољном политиком Европске уније. Међутим, њихова примјена открива изазове унутар правног система земље. Према адвокатима који се баве овим случајевима, потребна је јасна законска регулатива која би спријечила сличне проблеме у будућности.
Како су писале и подгоричке "Вијести", случај "Луминосити" није изолован. Бројни правни спорови покренути су пред црногорским судовима, а њихова спорост и ослањање на преседане страних судова додатно компликују ситуацију. Адвокати упозоравају да би неповољне пресуде у овим случајевима могле довести до великих финансијских губитака за државу.