Ћирилица Latinica
28.11.2024.
Црна Гора

Шушањ: Никако да се ријеши канализација, мјештани се гуше у фекалијама

Аутор: Редакција 5 Оставите коментар

Шушањ је једно од најпопуларнијих и најпосјећенијих туристичких мјеста барске општине. Нажалост, стицајем више околности, од којих је кључни континуирани неадекватан однос локалне управе према том проблему, нерегулисане отпадне воде озбиљно су угрозиле развој туризма у овом насељу. Оне су истовремено и економски, и еколошки и здравствено-санитарни изазов. Због ескалације овог проблема на терену, Ферал.бар је припремио истраживачку причу, чијем су креирању велики допринос дали и сами читаоци портала учешћем у онлајн анкети.

-Будим се усред ноћи, нешто ми смета, смрди, одлазим у купатило- све у реду, кухиња-све ОК, излазим у двориште- смрди, треба ти гас маска.

Љето је, око један сат ујутро, све суво, а комшија укључио пумпу и из септичке јаме прелива низ асфалтни пут, све то иде наниже, до (ријеке) Жељезнице и на крају све заврши на шушањској плажи, која би требала да је наш бисер-каже за Ферал.бар Давор Вуковић, мјештанин Шушања и власник апартмана које издаје туристима.

Његов исказ сликовито представља деценијске муке становника највећег дијела Шушања. Недостатак канализационе мреже изазива непријатне мирисе, угрожава здравље, омета туризам, али и свађа људе:

-У Шушању сви издају апартмане. Сад треба свако јутро да кажем „комшо, нема смисла да ово радиш, имам госте“. Туристи ми кажу „све је супер, само смрди канализација на све стране“.

Они на врху насеља су у најповољнијем положају јер се њима не може излити ниједна септичка јама одозго. И тако годинама -са нескривеним једом прича Вуковић.

Ђуричић: У Илину и Горњем Шушању остало доста проблема за рјешавање

Директор ДОО Водовод и канализација (ВиК) Бар Младен Ђуричић за Ферал.бар каже да се “ради све што се може” како би се превазишла ова ситуација.

-Према попису инфраструктуре који смо урадили у октобру ове године, водоводна мрежа у Шушању је дуга око 85 км, а фекална канализациона мрежа је дуга око 20 км. На водоводну мрежу је прикључено 4.162 домаћинства а на канализацију 2.642 домаћинства.

Укупан број корисника који су прикључени на водоводну мрежу-домаћинства, мала и велика привреда-је 4.337 корисника, од којих је на канализациону мрежу прикључено њих 2.767, што представља 63,79 одсто-наводи Ђуричић.

У овој мјесној заједници, додаје, посљедњих година се интензивно граде саобраћајнице са свом пратећом хидротехничком инфраструктуром, укључујући и фекалну и атмосферску канализацију.

-Што се тиче нелегалних прикључака, таквих прикључака има у дијеловима насеља у којима нелегална изградња објеката није могла бити праћена изградњом канализационе мреже.

Посебан проблем представљају дијелови насеља изнад пруге за које није донешена планска документација -Илино изнад пруге и Горњи Шушањ, требаће доста времена и рада да би се стекли услови за изградњу канализационе мреже у тим насељима.

Ту је доста проблема остало за рјешавање-наглашава Ђуричић.

-За рјешавање проблема у одвођењу отпадних вода, неопходна су велика финансијска средства, и ту мислим на улагања у развој и атмосферске и фекалне мреже, као два засебна, независна система-истиче Ђуричић.

Званична статистика

Званични индикатори озбиљности ове теме стижу из Морског добра и из Института за јавно здравље (ИЈЗ).

21. августа 2023. године, након редовне анализе квалитета морске воде коју је на 109 локација спровео Институт за биологију мора, Морско добро је објавило да је на локацијама у Шушању “Жукотрлица 01” и “Жукотрлица 02” вода била лошег квалитета.

-На купалиштима у оквиру ове воде за купање истакнута је црвена заставица, као симбол забране купања-објавили су тада из Морског добра.

Какве су и колике посљедице оваквог стања морске воде, свједочи и увид у регистар заразних болести Центра за контролу и превенцију заразних болести ИЈЗ за подручје општине Бар/Шушања.

-Од 2019. до 2024. током љетњих месеци (јун, јул и август), пријављен је сљедећи број цријевних инфекција:

• 2019. година: 9 случајева

• 2020. година: 7 случајева

• 2021. година: 17 случајева

• 2022. година: 3 случаја

• 2023. година: 11 случајева

• 2024. година: 12 случајева

Напомињемо да број регистрованих и пријављених случајева не одражава реално оболијевање од цријевних инфекција, с обзиром на значајно изражен феномен субрегистрације.

Углавном се пријављују средње до тешке клиничке манифестације болести-саопштено је порталу Ферал.бар из ИЈЗ.

Мимо штуре статистике, лична искуства прецизније описују ову проблематику:

- На Жукотрлици на три мјеста на плажу излазе канали у које се уливају отпадне воде, и ја се већ годинама ту не купам.

Док нисам тако одлучио, сваке љетње сезоне сам добијао стомачни вирус, због чега сам био „ван строја“ најмање по четири-пет дана.

Ни моји гости се не купају овдје, чим се смјесте, одмах им препоручим неку другу плажу-каже Вуковић.

Неријешено питање канализације/отпадних вода много утиче на квалитет туристичке понуде у приобалном подручју.

У Шушању ово питање није ријешено на прави начин, били су једногласни читаоци који су учествовали у анкети.

Становници ове МЗ, поготово они у Горњем Шушању, гласно и јавно, своје незадовољство због слабе покривености насеља канализационом мрежом, за што су прозвали локалне власти,
испољили су и на протестном скупу 6. јуна ове године.

Шушањани су тада затражили да Општина коначно почне градњу водоводне и канализационе мреже, и указали да недостаци ових кључних инфраструктурних прикључака доводе до загађења шушањске плаже јер се фекалне воде “изливају директно у канале који воде у море”, као и до комшијских сукоба “због преливања отпадних вода са виших кота на имања на нижим котама”.

Секретаријат за инвестиције: У припреми изградња фекалне канализације у Горњем Шушању

Секретар Секретаријата за имовину и инвестиције Стефан Шуштер казао је да надлежни у Општини Бар „у мјери у којој је то могуће са аспекта позитивних прописа“, покушавају и ове, као и претходне године, да ријеше проблем одвођења фекалних вода у Шушању.

-Током изградње улице “2” по ДУП-у Илино биће постављано око 400 м фекалне канализације, завршене су хидротехничке инсталације са прикључцима у зони „Д“ – ДУП „Илино“ дужине око 150 метара.

Спајањем улице 8 од хотела “МД” до пружног прелаза са Горњим Шушањем, отвара се простор за одвођење фекалних вода из Горњег Шушања путем фекалног канализационог система.

Биће расписан тендер за пројектно-техничку документацију за фекалну канализацију улице Јосипа Сладеа и Јадранске улице, почињемо и секундарну мрежу фекалне канализације у трупу саобраћајнице у захвату ДУП-а „Илино”, у зони “Д”, дужине око 150 м.

Почетком године пресјечен је Булевар Жукотрлица – ријека Жељезница ради полагања атмосферског и фекалног колектора, вриједности преко 100.000 еура, након задњих обилних киша видјели сте да је ту сада ријешен проблем изливања атмосферских вода на магистралу-изјавио је Шуштер за Ферал.бар.

Шуштер: У Шушању учестало спровођење фекалне канализације у отворене канале

Он је истакао да ће Општина Бар “као и до сада”, и убудуће покушати да унаприједи систем фекалне канализације у Шушању, али…

-На терену се сусрећемо са обилним подземним водама, редовној појави прикључења атмосферске у фекалну канализацију, што изазива пуно проблема приликом радова.

Ту је и спровођење фекалне канализације у отворене канале, а то су учестале појаве од стране великог броја физичких лица која ту гравитирају.

Због тога поред изградње или реконструкције фекалне канализационе мреже, треба спровести и ефикасан инспекцијски надзор и санкционисање наведеног понашања, како би се фекална мрежа на овом простору довела у иоле пристојно стање-акцентује Стефан Шуштер.

Vox populi, vox dei: Недостатак канализације огроман проблем за туризам у Шушању

За разлику од Шуштера и Ђуричића, учесници Фералове анкете са неупоредиво мање ентузијазма коментаришу садашње стање у Шушању.

У 94 одсто одговора исказали су негативан став на питање да ли је у приобалном подручју Бара адекватно ријешено питање канализације/отпадних вода, док су у скоро 50 одсто случајева одговорили да локалне власти нимало не посвећују пажњу овом проблему.

Ево само неких од коментара учесника анкете на питање у којој мјери садашње стање канализационе мреже у Шушању има утицај на квалитет животне средине и туристичке понуде:

“Смрди канализација током цијеле године. Велика туга да је ријека Жељезница још увијек канализациони одвод за читаво Илино”

 “Фасцинира одсуство жеље локалне самоуправе да ријеши проблем који није од јуче”

“Само гледајте колико туриста су болесни у шпицу сезоне због Норо Вируса (фекалије), онда ће вам све бити јасно”

“Сви познаници, па и људи који су долазили на годишњи одмор и с којима сам разговарао, у један су глас рекли да се више никада неће вратити у ову септичку јаму”

“Стање је било алармантно и прије 30 година када је град почео да убрзано превазилази почетну комуналну инфраструктуру. Иако су буџети града расли из године у годину није било адекватног решења, нити пресјека постојећег стања”

Један од учесника анкете је написао у коментару да се на друштвеним мрежама “неријетко могу прочитати лоше критике по наше туристичко мјесто, прије свега због канализације која се евидентно улива у море”.

У другом коментару је наведено и да гости, “ужаснути неугодним мирисима усред љетње сезоне и квалитетом воде” напуштају плаже и смјештај “јер се не могу купати, или траже смјештај са базенима како би избјегли купање у мору”.

Иначе, тема анкете привукла је скоро подједнаку пажњу припадника оба пола, а у старосној структури учесника било је највише оних између 40 и 55 година, укупно 43,9 одсто.

Свега 1,9 одсто учесника анкете припада категорији млади (18-24 године).

Ко гради, а ко и како одржава водоводну и канализациону мрежу?

Диверзификација одговора била је највећа код питања ко је у Бару задужен за изградњу канализационе мреже,

Њих 41 одсто је навело да је то Општина, односно Секретаријат за инвестиције, скоро 18 одсто да је то задужење ВиК Бар, остали анкетирани нису били сигурни.

Када је у питању надлежност за одржавање канализационе мреже, дилеме су биле много мање- 72,9 одсто учесника анкете је одговорило да је то мандат ВиК.

Подјелу надлежности на овом плану за Ферал.бар објашњава дипломирани правник Здравко Гвозденовић, својевремено потпредсједник Општине Бар и директор ВиК Бар.

-По закону о комуналним дјелатностима, не само инвестиције и изградња водоводног и канализационог система, и већ и њихово инвестиционо одржавање, у искључивој су надлежности општине.

Дакле, све када би и хтио, ВиК по закону не би смио да се бави ни изградњом, нити инвестиционим одржавањем обје мреже, може да ради само њихово текуће одржавање-каже Гвозденовић.

Ђуричић указује да је у одржавању постојеће канализационе мреже у Шушању велики проблем и њено несавјесно коришћење.

-Највеће проблеме нам ствара грађевински шут у колекторима који доводи до зачепљења. Затим, дотрајали фекални колектори неадекватног профила такође подложни зачепљењима-истиче Ђуричић.

Вуковић је нагласио да су “са своје стране” грађани Горњег Шушања и те како расположени да буду партнери Општини у градњи нове мреже:

-И сами смо неколико пута покретали инцијативу да учествујемо у градњи, само да се ово ријеши, јер смо већ дошли до тога да комшија очима не може да види комшију, јер му његове фекалије завршавају у дворишту.

Илустрације ради, обновили смо асфалт у насељу прије двије године, и тада је било људи који су тражили забрану асфалтирања прије него што се у трупу саобраћајнице не уграде канализационе цијеви, били су свјесни да у супротном опет има много да чекамо до канализације-наглашава Вуковић.

Док се коначно не поставе канализационе цијеви, словом закона и прописа, власници домаћинстава треба да редовно празне септичке јаме. Гвозденовић напомиње да за вријеме његовог мандата на челу ВиК то и није била учестала пракса:

- На позив грађана, водовод је дужан да се одазове и да обави пражњење септичке јаме, али,као и објекти којима припадају, тако су и све те септичке јаме изграђене без икакве дозволе и одобрења-казао је Гвозденовић.

Ђуричић наводи да ВиК годишње добија од 30 до 40 захтјева за црпљење, најчешће из виших зона Илина и из Горњег Шушања, додајући да ВиК “није једино предузеће у Бару које грађанима пружа услуге те врсте”.

Вуковић указује да у Горњем Шушању „домишљати“ мјештани ово рјешавају на најгори могући начин.

-Апсолутно свака киша, па и ова посљедња, користи се као „покривалица“ за преливање-пражњење септичких јама, чији се садржај избацује низ улицу.

То је онда ужас, не могу колима да изађем из дворишта на пут од те масти из септичких јама, када се то залијепи за асфалт, а туда дјеца пролазе сваки дан на путу до школе.

Ова ужасна пракса се спроводи усред љета, идеш путем усред спарног дана, и видиш да је асфалт мокар, од канализације-наводи Вуковић.

БУРА (не) гура промјене набоље

Током 2007. године тадашња коалиција барских НВО “БУРА” спровела је мониторинг радова на барској канализационој мрежи, са акцентом на Шушањ у којем су тада као еколошке црне тачке идентификовани Ђедовића поток, поток Страхота и насеље Илино.

 

У међувремену, на терену је стање чак и горе, имајући у виду убрзану урбанизацију Шушања.

Један од координатора БУРА, Драган Маровић из НВО Медитеран Мултимедиа, каже да се, гледано са ове дистанце, није много урадило овом кампањом.

-И данас се фекална канализација из септичких јама излива у сваки канал, од Рене до потока Страхота, поготово у Шушању.

На ушћу Жељезице у море имамо јасно видљиву еутрофикацију, камење обрасло алгама, што значи да је ријека пуна органске материје, односно, да се у њу узводно уливају отпадне, канализационе воде.

Потврда тога су мјерења квалитета морске воде које Морско добро сваког љета ради рано ујутро када још нема купача на плажи, и они су ту скоро увијек на граници санитарне исправности за купање.

Посљедње мјерење је било у октобру, када нема туриста, и опет су резултати били на граници, што говори да проблем не долази са мора, већ са копна-поручио је Маровић.

“Свима нам је потребан виши ниво друштвене одговорности”

Ђуричић апелује да сви у заједници покажу „довољан ниво друштвене одговорности“.

-Ако објекти у Шушању, међу којима је значајан дио нелегално изграђен, немају прикључак на фекални колектор него на септичку јаму, њихови власници могу допринијети очувању животне средине редовном контролом стања тих јама.

У противном, отпадне воде ће се изливати у сусједне посједе, у отворене канале.

Ситуација се може држати под контролом подизањем свијести грађана, интензивним санкционисањем у случају прекршаја и наставак улагања у изградњу инфраструктуре у складу са планском документацијом-каже Ђуричић.

Давор Вуковић је убијеђен да садашње муке Шушањана уопште нијесу нерјешив проблем, иако се протежу већ деценијама.

-Не, то је само недостатак воље код надлежних. Да се минулих 40 година постављало само по десет метара канализације годишње, ријешио би се проблем макар у нашој улици.

Шушањ живи од туризма, сви издајемо лежајеве туристима, сви чекамо сезону као спас.

Но, са свиме овим о чему причамо, наш туризам се све више и више угрожава-закључио је Вуковић.

(Feral.bar)

Коментари
Feho
Feho: Susanj vecim dijelom glasa DPS pa neka ih, neka gutaju to sto DPS pose...
28.11.2024 09:13
Грана и Плана
Грана и Плана: Срамотан однос општине према највећем насељу у граду. Ка сваки њихов посао.
28.11.2024 09:14
Šanj
Šanj: Bravo Feral za pokretanje teme, nije samo u Šušnju problem. Rena u centru grada je takođe ugrožena. Može da rješi problem i mora, bavljenje turizmom je besmisleno bez osnovne komunalne higijene
28.11.2024 09:21
Noko
Noko: zašto je stala gradnja onog Liko Soho hotela?
30.11.2024 11:14
Aca
Aca : E sramota velika a hoće turizam, ekološka država, bješe li???!!!
30.11.2024 19:51
Оставите коментар
Име / надимак:
Коментар:
Latinična verzija
Пишите нам
Редакција:
barskiportal@gmail.com

Подијелите садржај на:
Izdavač:
Srpska narodna čitaonica - Bar