У Кући маслина у Старом Бару, први пут у Црној Гори, обиљежен је Међународни дан маслине.
Синоћња манифестација под званичним називом „Укуси културе“, била је уједно и прилика да се ода достојно признање покојној др Ксенији Мирановић, научници свјетског реномеа, установљењем награде која носи њено име, а коју ће убудуће добијати најистакнутији маслинари.
-Ово је дан када се захваљујемо нашој заштитници, оној која краси име нашег града, оној која нас окупља, удружује и оснажује.
Данас одајемо посебно поштовање нашој Старој маслини на Мировици, која ће наредне године одувати 2250 свјећица на торти живота.
По угледу на водеће маслинарске земље свијета, први пут Црна Гора обиљежава Међународни дан маслине, уједно и 67. рођендан од када је наша Стара Маслина заштићена тадашњим Законом о заштити споменика културе и природних ријеткости Народне републике Црне Горе-поручила је синоћ бројним поштоваоцима културе живота са маслином др Марија Маркоч, директорица Куће Маслина, на чију је иницијативу и установљена награда.
-Савршена је прилика да се захвалимо онима који, нажалост, нијесу више са нама, а поставили су темеље црногорског маслинарства и дали немјерљив значај у развоју овог сектора, те постигли стручне резултате на свјетском нивоу.
Прва међу њима, каријатида црногорског маслинарства је др Ксенија Мирановић.
Хвала Одбору директора ДОО Кућа Маслина Бар који је препознао значај установљења награде Куће маслина која носи назив по овој хероини медитеранске пољопривреде.
Лично, као дијете из Поља, осјећала сам моралну обавезу и одговорност да име др Ксеније Мирановић остане заувијек уткано у зидине Куће маслина, која и постоји захваљујући њој.
Осим према маслини, дијелиле смо још једну велику љубав.
Иако је Ксенија имала понуде за рад и напредак које су финансијски могле обезбиједити све њене потомке, никада се није усудила, говорећи – „Ја не могу да оставим моју Црну Гору“.
Драга Ксенија, вечерас теби Црна Гора пјева оду захвалности-поручила је Маркоч.
Она је прво признање за заслуге и изванредне резултате постигнуте у области маслинарства, које носи име др Ксеније Мирановић додијелила сестрићу истакнуте маслинарке и научнице, Игору Ремсу, књижевнику из Бара.
У наступу за говорницом, испуњеним нескривеним емоцијама, Ремс је представио вишегодишње безуспјешне покушаје породице да Ксенија у свом Бару добије више него заслужено признање, акцентујући неразумијевања више предсједника Општине “који су љубазно саслушали то што смо им говорили, и ништа више од тога”.
Намјера породице, додао је, била је да се направи спомен-соба Ксеније Мирановић “за коју бисмо уступили све њене научне радове, истраживања, радни сто и столицу, портрет, коју би користили они који су спремни да наставе њен пут и рад”.
-А, онда се појављује једна особа, пуна енергије, знања и поштовања и предлаже да се установи награда. Хвала, Марија!
Хвала и Жељку Миловићу и Биљани Лазовић на дивним ријечима, надам се да ће бити разумијевања надлежних да се штампа ново издање Ксенијиног капиталног дјела, монографије „Маслина“ -поручио је Ремс.
Животни пут свјетски признате експерткиње из Бара у области маслинарства представио је новинар и публициста Жељко Миловић, који је са њом имао неколико интервјуа, а уврстио ју је и у своју књигу „(Не)заборављене Баранке XX вијека“.
Он је истакао да је круна њеног педесетогодишњег рада била управо монографија „Маслина“, која је “постала незаобилазна литература професорима, студентима, произвођачима маслина и маслиновог уља, као и свим љубитељима ове биљке”.
Са посебним пијететом о др Мирановић говорила је проф. др Биљана Лазовић са Биотехничког факултета Универзитета Црне Горе, својевремено студенткиња професорке Мирановић “на чији сам наговор и уписала магистарске студије посвећене управо маслини”.
-Печат који је Кућа за свега шест мјесеци постојања маслина снажно оцртала препознат је широм Бара, али и Црне Горе и наше прегалаштво уважио је Међународни савјет за маслину (ИОЦ) кровна институција маслинарства са сједиштем у Мадриду.
Њихови званичници-руководитељка департмана за техничку сарадњу и едукацију Катарина Баирао Балула и Христофер Михо, професор Универзитета у Кордоби, вечерас са нама у намјери да подрже наш пут у спајању традиционалног са савременим, да истрајемо на иновативном путу, у корист свих маслинара и произвођача маслиновог уља Црне Горе-казала је Маркоч.
Познати фотограф и коаутор пројекта „Taste Montenegro“ Сергеј Забијако, овом приликом додијелио је награду Фахрудину Хаверићу чије је маслиново уље „Барски цекин“ побиједило у избору гостију организације „Taste Montenegro“ на дегустацији 28 такмичарских маслинових уља током минуле Маслинијаде.
Синоћње вече увеличао је филм „Укуси културе“ барске „Бубуљ подукције“ који су реализовали Дејан Сенић и Александра Ивановић Бојић.
Филм је настао од десет епизода истоименог документарног серијала подржаног на конкурсу Општине Бар за НВО сектор за 2023. годину.
-Серијал и филм “Укуси културе” су одраз наше љубави према Бару, жеље да објединимо све оно што нас спаја.
Неке традиционалне посластице нису настајале из изобиља, већ из потребе и великог умијећа да се од мало, за најближе створи нешто посебно.
Иако је наш филм прича о храни, у сржи се налазе љепота, доброта, емоције, породица, љубав, пријатељи, заједнички моменти, солидарност, захвалност, све оно што, у ствари, храни душу-рекла је поред осталог представљајући ово остварење Ивановић Бојић.
За комплетан доживљај синоћњег програма који је у Кући маслина водила новинарка Вјера Кнежевић Вучићевић, „Жене Бара“ и ученици Средње економско-угоститељске школе, припремили су богато послужење.
Радомир Петрић