Директор Опште болнице Бар др Игор Каришик, саопштио је данас је Комисија за контролу квалитета у Општој болници (ОБ) Бар закључила да су у лијечењу породиља Дрите Тафић и Асмире Алошевић испоштована сва медицинска начела и сва правила струке, у складу са тренутно важећим протоколима.
Он је у име чланова колектива и у своје лично име изјавио саучешће породици преминуле пацијенткиње Дрите Тафа.
"Све нас је погодила вијест о њеној смрти и учествујемо у жалости са њеном породицом.
Разлог што нисмо до сада давали изјаве је тај што смо хтјели да провјеримо све чињенице увидом у постојећу медицинску документацију, узмемо изјаве од свих учесника у лијечењу пацијенткиња Дрите Тафић и Асмире Алошевић.
Након тога организован је састанак комисије за контролу квалитета у нашој болници и донесени су закључци и формирани извјештаји који су послати надлежним институцијама" - навео је у саопштењу за медије др Каришик.
"Комисија за контролу квалитета закључује на основу увида у комплетну медицинску документацију да су у лијечењу ове пацијенткиње испоштована сва медицинска начела и сва правила струке у складу са тренутно важећим протоколима.
И поред чињенице коју смо констатовали да је пацијенткиња током операције у ОБ Бар имала компликацију подвезивања десног уретера и због чега је упућена у КЦЦГ.
С обзиром да се пацијенткиња након изласка из КЦЦГ није јављала у барску болницу, тешко можемо да нађемо везу, односно рационалне и објективне разлоге зашто пацијенткиња која је оперисана царским резом прије мјесец и по дана, односно шест недјеља егзитирала у КЦЦГ, с обзиром да није рађена обдукција те немамо обдукциони налаз.
Исхитрене изјаве од стране различитих субјеката су унијеле немир и неповјерење код грађана.
Ми након озбиљног приступа желимо да говоримо језиком струке. Све процедуре у болници се спроводе стручно и професионално .
Пацијенткињи Дрити Тафић је након прегледа 13.09. индикован и урађен хитни, трећи царски рез и десна аднексектомија.
Одмах сутрадан је препозната компликација, сумња на подвезивање десног уретера, одрађена дијагностика и након консултација са колегама из КЦЦГ упућена је у ову установу терцијарног нивоа ради даљег лијечења.
Након периода лијечења је била отпуштена кући, те се касније јавила у КЦЦГ на заказану интервенцију гдје је урађена процедура након које је на жалост пацијенткиња преминула.
У поменутом периоду није се јављала на прегледе у Општу болницу Бар.
На овај начин демантујем првобитне информације да је пацијенткиња преминула у барској болници.
Наиме мјесец и по дана након упућивања у Клинички центар је дошло до смртног исхода" -нагласио је др Каришик.
Такође је казао да су компликације, “нажалост, саставни дио медицине, нарочито хируршких процедура”, те да је у овом случају компликација “брзо препозната и правовремено је реаговано”.
"Да није било препознавања компликације радило би се о љекарској грешци. Да није правовремено реаговано говорили бисмо о кривици. Оба елемента грешке и кривице у овом случају нема" -навео је др Каришик.
Закључак Комисије за контролу квалитета у вези са током лијечења пацијенткиње Асмире Алошевић (05.11.2024. године):
Комисија за контролу квалитета закључује на основу увида у комплетну медицинску документацију да су у лијечењу ове пацијенткиње испоштована сва медицинска начела и сва правила струке у складу са тренутно важећим протоколима.
-Због крварења које се и поред одговарајуће терапије није стабилизовало, због сумње да се ради о поремећају коагулације, пацијенткиња се упућује у КЦЦГ на даље лијечење у пратњи дежурног анестезиолога др Драгаш, дежурног специјализанта гинекологије др Колашинац, главне сестре породилишта Иване Прелевић и приправног анестетичара Дражена Шошкића.
И поред приједлога дежурног анестезиолога да се пацијенткиња прими у јединицу интензивог лијечења, пацијенткиња се прима на Одјељење хумане репродукције.
Пацијенткиња Асмира Алошевић је примљена у болницу Бар 10.09. и након прегледа индикован је и урађен хитан царски рез.
У постоперативном периоду је примјећено израженије и неуобичајено крварење које се јавило два сата након завршене операције, око 15:00 и није адекватно реаговало на примијењену терапију.
Због основане сумње и бојазни да је коагулопатија узрок појачаног крварења, пацијенткиња је након консултација са колегама из КЦЦГ упућена у КЦЦГ око 18:00, гдје је настављено лијечење.
Од тренутка операције до транспорта, пацијенткиња се налазила у јединици интензивног лијечења болнице Бар.
Према постојећим информацијама она се и даље налази на болничком лијечењу у КЦЦГ и надамо се њеном брзом опоравку.
За здравствено стање обје пацијенткиње су се надлежни гинеколози интересовали и контактирали колеге из КЦЦГ.
Интересовање за здравствено стање и даљи ток лијечења пацијената који се упуте на даље лијечење у друге установе је уобичајено.
Надлежне институције ће обавити детаљну истрагу и утврдити истину те се надамо да ћемо по завршеним процедурама сазнати званичне резултате-закључио је др Каришик.