Познти гинеколог Весна Кеца Ђоквучић одлуком Министарства здравља добила је отказ у барској Општој болници, гдје јој је престао радни однос, а све након што је јавност узнемирио случај смрти породиље Дрите Тафић из Улциња. Вијест о раскиду радног односа за Ђоквучићеву, тек стидљиво је "провучена" кроз неколико црногорских медија. Готово да се за то не би ни сазнало да ту одлуку јуче нису поздравиле женске организације Улицња, које су поручиле да неће стати њихова битка за правду и истину.
Тафић (негдје се помиње као Тафа) је преминула у суботу 2. новембра у Клиничко болничком центру (КБЦ), а надлежне институције утврђују околности усљед којих је наступила смрт.
Такође, Више државно тужилаштво формирало је предмет поводом тог случаја.
Ђоквучић је 13. септембра, царским резом породила Тафу али су одмах након тога наступиле компликације које су након скоро 40 дана лијечења, резултирале смрћу породиље, која је иза себе оставила три дјевојчице.
Женске НВО из најјужнијег града наше државе су казале да их је обрадовала вијест да више у барској болници неће радити др Весна Ђоквучић То значи да се, кажу, макар невољно, од стране Министарства здравља признаје грешка у овим случајевима.
Јер, да није тога било, ваљда се не би прекинуо радни ангажман са Ђоквучићевом.
Поздрављамо и најаву да ће екстерну комисију за контролу чињеница у овим случајевима чинити и инострани експерти-наводи се саопштењу.
Забрињава, додаје се, што челници болнице у Бару не прихватају никакву одговорност.
"Па је логично да министар и у овом случају користи своја овлашћења и што прије их смијени. У сваком случају, истина дневно постаје свима јаснија.
Али, треба нам и правда, па апелујемо на тужилаштво да хитно оконча истрагу.
Док се то не деси и случај наше драге Дрите Тафа, као и Асмире Аљошевић не добије правни епилог, наша битка неће стати.
Дугујемо то њиховој младости, њиховим породицама и себи самима. Истина и правда биће љековите за читаву нашу заједницу" -пише у саопштењу.
Подсјетимо, управа барске болнице на челу са др Игором Каришиком негирала је да су се десили било какви пропусти у барској болници у вези са породиљом Тафић, а исто тако и са пацијенткињом Асмиром Алошевић.
"Комисија за контролу квалитета закључује на основу увида у комплетну медицинску документацију да су у лијечењу ове пацијенткиње испоштована сва медицинска начела и сва правила струке у складу са тренутно важећим протоколима.
И поред чињенице коју смо констатовали да је пацијенткиња током операције у ОБ Бар имала компликацију подвезивања десног уретера и због чега је упућена у КЦЦГ.
С обзиром да се пацијенткиња након изласка из КЦЦГ није јављала у барску болницу, тешко можемо да нађемо везу, односно рационалне и објективне разлоге зашто пацијенткиња која је оперисана царским резом прије мјесец и по дана, односно шест недјеља егзитирала у КЦЦГ, с обзиром да није рађена обдукција те немамо обдукциони налаз.
Исхитрене изјаве од стране различитих субјеката су унијеле немир и неповјерење код грађана" - рекао је раније Каришик.
Ипак, након тога министар здравља Војислав Шимун одлучио је да раскине радни однос докторки Ђоквучић у барској болници, што упућује на закључак да је јасно препозната њена одговорност у случају породиље Тафић. Но, да ли ће се све завришти на овом отказу, остаје да се види.