Јавност у Црној Гори, а нарочито у Бару, најблаже речено, узнемирена је и шокирана информацијом да је у барској општој болници преминула породиља, и то, како се вјерује, захваљујући нечијем непрофесионализму, незнању или немарношћу.
У међувремену је, на основу извјештаја из медија, Више државно тужилаштво у Подгорици отборило истрагу у вези са овим случајем.
Подсјетимо, јуче је министар здравља Војислав Шимун казао је на ванредној прес конференцији поводом смрти породиље Дрите Тафа у барској Општој болници да су предузели све мјере да се читав процес лијечења пацијенткиње разоткрије.
Суштина је, како каже, да се утврди одговорност свих у ланцу.
"Већ јутрос је послата санитарна инспекција и очекујемо налаз исте" – истакао је.
Поред тога, Министарство здравља ће спровести и независну истрагу, али ће се како је казао формирати и експертска комисија.
"Циљ комисије је да имамо непристрасан приступ при лоцирању овог проблема" – казао је Шимун.
Пацијенткиња је, казао је министар, порођена 13.09. царским резом у Општој болници Бар. Дошло је до одређених компликација, и она је третирања до 20.9. у КЦЦГ. У суботу вече у Општој болници у Бару је преминула.
Прије тога је директор КЦЦГ Александар Радовић саопштио е да је пацијенткиња порођена у Бару, након чега је послата у КЦЦГ због сумње да је дошло до подвезивања мокраћовода што је изазвало проблеме са бубрезима.
“Након контроле, извршена је процедура стављања сонде. Међутим, након тога дошло је до пада њених крвних параметара, након чега је пребачена на одјељење интензивне његе и до смртног исхода”, објаснио је Радовић.
Поводом случаја пацијенткиње А.А. која је такође порођена у барској болници царским резом, Радовић је казао да је она хоспитализована у КЦЦГ-у.
Она је, како каже, имала неконтролисано крварење и примила је велики број јединица крви.
“Њој су уклоњени јајници, али њено опште стање у овом моменту је стабилно”, истакао је Радовић.
Како је нагласио, различити гинеколошки тимови били су ангажовани на овим порођајима.
Говорећи о условима породилишта у Црној Гори, казао је да је рађена анализа о породилиштима и да на скали до три, породилиште у Бару са тог аспекта има оцјену 2,3.
“Интензивно ћемо се бавити стању у породилиштима, али фокус ће бити на породилишту у Бару”, истакао је Шимун.
Осим породице Тафа, одговорност за смртни исход Дрите Тафа затражио је међу првима градоначленик Улциња Генци Ниманбегу. Он је уједно изразио очекивање да се овај трагични догађај неће политизовати.