Ћирилица Latinica
15.04.2025.
Култура

(ИНТЕРВЈУ) Игор Ремс: Култура у Бару је под партијским кључем, другачије мишљење се не прашта

Аутор: Редакција 19 Оставите коментар

 

"Барски портал" доноси интервју с Игором Ремсом, пјесником и сликаром из Бара, који без зазора говори о институционалној дискриминацији и равнодушности оних који су позвани да помажу културу према другачијем мишљењу

........

 

Подсјећамо, Игор Ремс је рођен у Бару 1957. године. Живи и ствара у Бару и у Келну. Објавио је више од 15 веома запажених књижевних наслова. Његово стваралаштво обухвата поезију, прозу и есејистику, а препознат је не само у региону већ и шире. Познат је и као сликар са веома запаженим изложбама у земљи, региону и свијету. Његове пјесме уврштене су у међународне антологије, превођене на више језика, а пјесма "Јелена" нашла је своје мјесто у школском уџбенику у Украјини, на препоруку Министарства просвете те земље. Добитник је бројних награда за књижевно и умјетничко стваралаштво. Члан је Украјинске академије међународног књижевног и умјетничког стваралаштва, али и бројних књижевних Удружења у Црној Гори, Србији и шире. 

 

 Како оцјењујете однос локалних културних институција, посебно ЈП Културни центар Бар, према ствараоцима који се јавно декларишу као Срби и који имају идеолошка увјерења различита од званичне политике у граду?

– О односима ту нема много шта да се „оцјењује“, јер је све већ више пута оголило само себе. Ријеч је о систематској дискриминацији која се, под плаштом институционалности, проводи већ деценијама. Посебно након што је култура, као ресор, препуштена политичкој партији која је од ње направила инструмент идеолошке контроле.

Умјесто да се на чело једне овакве установе доведе личност с кредибилитетом, знањем и осјећајем за културу, имамо потпуну супротност – некога ко није ни у теорији у стању да разумије културне потребе града, камоли да комуницира са ствараоцима различитих свјетоназора. Умјесто дијалога – игнорисање. Умјесто мултикултурализма – декларативна флоскула. А испод тога – нетрпељивост, идеолошка искључивост и институционална невидљивост.

  Да ли мислите да је Ваш умјетнички рад довољно видљив и признат у  граду у којем сте рођени и живите, с обзиром на успјех и препознатљивост коју имате ван Бара?

– Ако ми пјесму објаве у школском уџбенику у Украјини, на препоруку Министарства просвјете те државе, а у свом родном граду сам потпуно искључен из културног живота – да ли вам је потребан додатни одговор?

Истовремено, постајем почасни члан Украјинске академије међународног књижевног и умјетничког стваралаштва, али у Бару се моје име готово не смије изговорити у културним круговима који се не уклапају у владајућу парадигму. Затворена врата нису само лична, већ су системска. И то није питање сујете, него принципа.

Оно што забрињава више од свега јесте равнодушност. Обраћао сам се, осим локалним челницима, још и Министарству културе за помоћ поводом учешћа на међународном фестивалу у Бугарској. Два мјесеца – тишина. Обратио сам се и предсједнику Владе. Ништа. Та ћутња је најгласнији одговор на питање гдје смо као друштво када је култура у питању.

   Понекад Вам се замјера коришћење екавице у јавном изражавању. Како доживљавате те "критике" и шта мислите да оне у суштини откривају о друштвеном и политичком амбијенту у Бару?

– Замјера ми се екавица, ћирилица, па и Светосавље, као да живимо у времену инквизиције. А истовремено, исти ти који замјерају хвале се мултикултуралношћу. Тај парадокс, та унутрашња контрадикторност, најбоље говори о стању духа у институцијама.

Недавно сам желио да угостим пријатеља и колегу из Турске – врсног пјесника – и да организујемо књижевно вече у Бару. Јавна установа културе, којој је то мандат, није нашла ни времена ни слуха да то омогући. То је више од пропуста – то је порука. А та порука је: култура је добродошла само ако не доводи у питање нашу причу. Али умјетност не може и не смије да ћути.

 Недавно сте наступили са Иваном Жигон у Кући маслина. Како је дошло до тог догађаја и колико је он медијски испраћен и институционално подржан, у поређењу са догађајима које организују ствараоци ближи локалној власти?

– Наступ са Иваном Жигон, умјетницом чији глас и појава имају тежину широм српског и руског културног простора, био је тренутак достојан пажње и поштовања. Међутим, оно што би у неком другом граду или времену било дочекано са достојанственом подршком и медијском пажњом, у Бару је прошло у готово потпуном институционалном муку.

Без икаквог образложења, изостала је подршка оних који би, по својој мисији, требали да баш такве догађаје препознају и подрже. То није само знак институционалне инертности, већ и јасан одраз једног духа самозатворености и идеолошке селективности.

Срећом, постоје људи и субјекти ван тог круга, који умију да препознају вриједност, и њима сам дубоко захвалан. Захваљујући њиховој доброј вољи и разумијевању значаја културе као јавног добра, вече са Иваном Жигон је одржано онако како и доликује – с пуно душе, поштовања и достојанства. То што није било у “репрезентативном” простору, само је додатно оголило истинску слику односа локалних институција према култури која не носи ознаку подобности. И управо зато, овај догађај је добио на симболичкој тежини – не као програм у календару, већ као чин отпора и вјере у смисао стваралаштва.

  Шта мислите, какав је положај српских умјетника у Црној Гори данас у ширем смислу, и да ли уопште има простора за слободу стваралаштва и различито мишљење у актуелном културном систему?

– Питање положаја српских умјетника у Црној Гори везано је за много дубљи проблем – а то је третман културе као цјелине. И у ранијим системима је било јасно који листови, часописи и удружења добијају подршку, а који не. Примјер часописа "Плима" из Улциња, који је обилно финансиран упркос скромном утицају, показује да подршка није била мјерена умјетничком вриједношћу већ политичком подобношћу.

И у новим структурама, нажалост, видимо исти образац: пријатељства, блискости, узајамне услуге....Стваралаштво, ако није дио те матрице, остаје на маргини. Простора за слободу има, али не и за видљивост те слободе. А то је суштински проблем.

  Какви су Вам планови за наредни период?

– Крајем маја учествујем на Међународном фестивалу поезије у Бугарској. Након тога одлазим у Београд, гдје ће у просторијама Удружења књижевника Србије бити обиљежено 30 година мог књижевног рада. Пјесме ћемо говорити Ивана Жигон и ја. До краја године планирам завршетак збирке "Путописна лирика", као и рад на новом рукопису. Као и увијек, јавност ће бити благовремено обавијештена. Стварам и даље – упркос свему.

 

 Разговарао: Миленко Јовановић

Коментари
Galileo
Galileo: Malo je reci da je sve u pravu. Mi koji u Baru radimo, zivimo i pratimo kulturu ovo odlicno znamo.
15.04.2025 08:59
🇷🇺
🇷🇺: Ремс могао си бити мало оштрији према овим локалним НЕСОЈИМА! Нису боље заслужили. Још једном хвала за вече са ѕ Иваном! Живјела 🇷🇺и 🇷🇸!!!
15.04.2025 09:44
Sasa
Sasa: Jad I tuga to mi Barani dobro znamo Politicki orjijentisane osobe se postavljaju I pozivaju/gostuju politicki umjetnici a nenpravi I vrijedni paznje Zato je jad I tuga umjetnosti u Baru vec dugo dugo godina Dovoljno je procitati njihova imena ,radove I njihove magistrate,doktorate itd Sve lokalne duplome
15.04.2025 10:10
гаврило
гаврило: Искрено Ремс, очекивао сам од тебе мало жешћи приступ према овим усташким несојима који се понашају као да су они ослободили Бар и као да је Бар њихов!
15.04.2025 13:15
Бамби
Бамби: Пумпај Ремс, пумпај...❤️
15.04.2025 17:47
BANJO
BANJO : IGORE, ŠKOLSKI DRUŽE MOJ, TREBAO SI DA KAŽEŠ, KO SU VLASNICI "PLIME". VLASNICI SU JOVAN NIKOLAIDIS I SIN MU, ANDREJ NIKOLAIDIS. SVE JE JASNO. DODUŠE , NA KRAJU SU ZAMJERILI MIN PROSVJETE, JER PO NOVOM ZAKONU, NE MOGU DA SE KAO NVO FINANSIRAJU IZ BUDŽETA CG. BIO SAM 8. MARTA U STAROM BARU I SVJEDOČIO O DIVNOJ PJESNIČKOJ VEČERI. BILO JE ZADOVOLJSTVO SLUŠATI IVANU I TEBE. IMALI SMO PRIVILEGIJU. SREĆAN SAM DA SU MOJA DVA ŠKOLSKA DRUGA, IGOR REMS I ZLATKO GLAMOČAK, DOSTIGLA TAKVE DOMETE. ŽELIM VAM DUG ŽIVOT I DOBRO ZDRAVLJE. DA MAŠTATE I STVARATE, JER VI TO MOŽETE. OVIMA IZ SFERE KULTURE OPŠTINE BAR-AKO JE BAR MULTI MULTI SREDINA, IMA LI TU MJESTA, ZA VELIKOG STVARAOCA, IGORA REMSA!?
15.04.2025 18:11
Mrkojevici
Mrkojevici: U Mrkojevicima je oduvek bila zastupljenija ekavica od ijekavice, to je i nauka rekla. Na podrucju starog Bihora je takodje bila oduvek prisutna ekavica kao i u nekim mikro-enklavama u Zeti, oko Niksica i kod Bijelog polja u nekim selima severoistocno od Bijelog Polja. Ali u Mrkojevicima je, bas, bila vidno zastupljena ekavica!
15.04.2025 20:37
За Мркојевићи
За Мркојевићи: Ви Мрковићи сте до 1780 били сви Срби… бискуп Иван БИЦИ пише 1609 године да су Мрковићи велико племе које има 1800 душа под оружјем… да сви ви сте до скора користили екавицу! Мало вас је Дон Мило деформисао али то је живот!
15.04.2025 22:49
Brano
Brano: Nisu Mrkovici bili Srbi do 1780. nego do 1945. Mnogi i do devedesetih proslog vijeka kad se izmisli bosnjacka i muslimanska nacija. A do 1780 su bili PRAVOSLAVNI Srbi.
15.04.2025 23:01
За Brano
За Brano: Да, у праву си 100%!!! 👍
16.04.2025 08:52
Gretna-Stari Bar
Gretna-Stari Bar: Ja znam Barane koji pricaju ekavicu, starosjedeoce Barane. Da li su iz Mrkojevica ne znam ali zbore, govore belo, vreme, sutra, lepo itd. Bilo je odvajkada u samoj okolini Bara ekavaca. Cini mi se da nauka nema odgovor od kada su Srbi iz Mrkojevica ekavci. Neki kazu da se tu tako govorilo jos prije hiljadu godina ali da se za vrijeme Mila pocela polako i vesto da se iz njihovog kraja ekavica potiskuje. Neka se jave jos neki koji o tome dosta znaju.
16.04.2025 14:34
Sutomore
Sutomore: Mrkojevici su Sebi ekavci ali su ooslednjih decenija nekoliko postali pretezno jekavci ali ekavaca ima I dalje.
16.04.2025 16:46
🇲🇪
🇲🇪: Da nebi Miska i ovog portala niko nebi znao za ovu velicinu koji nam sad drzi casove iz kulture a mici se Igore aman dosta je bilo pozdravlja te Milo.
17.04.2025 10:55
За 🇲🇪:
За 🇲🇪: : Поздрави и ти њега!🇷🇺 и узми сендвич 🤣
18.04.2025 09:24
Бар
Бар: Смрт си за барске усташе! Као блавори излазе на сваки твој текст.
18.04.2025 09:26
🇲🇪 Da je vjecna
🇲🇪 Da je vjecna: U Bar nema i nikad nije bilo ustasa ali zato je pun cetnika i prije i sad sakrili ste kokarde zakopali oruzje i samo cekate da manda vojvoda od kolenica komanduje otkopavaj oruzje idemo da oslobodimo Crnu goru od Crnovoraca ko sto ste radili po Bosni,Hrvatskoj i Kosovu vodili ,,oslobodilacke,, ,,ratove ili rat za mir kako rece Sveto Marovic.
19.04.2025 14:34
За 🇲🇪 Da je vjecna:
За 🇲🇪 Da je vjecna: : Па Свето је твој , товару барски! И Свето и Мило! Они су узели паре а вама товарима црногорским дали да се дичите монтенегринерством! Пи авети пи веље...😂
19.04.2025 17:25
Za,za 🇲🇪 da je vjecna
Za,za 🇲🇪 da je vjecna: Jebo te Sveto moj nije i nikad nije bio pola DPSa je bilo veliko srpki nastrojeno aki zbog fotelja i raznih privilegija je bilo obuklo jagnjecu kozu i glumilo da su crnogorski nasrojeno a svi su imali kokardu u dzepu isti je slucaj i sada pola vlade su uz DF radi fotelja evo vam primjer bosnjaka zaboravili su Srebrenicu,kaludjerski laz,Strpce deportaciju bosnjaka iz H.Novog i sve ostalo i evo ih u vlast sa vojvodom od koljenica fotelje su cudo.
20.04.2025 15:47
🇷🇺
🇷🇺: ВАИСТИНУ ВОСКРЕСЕ ЖИВЈЕЛА 🇷🇺
20.04.2025 16:28
Оставите коментар
Име / надимак:
Коментар:
Latinična verzija
Пишите нам
Редакција:
barskiportal@gmail.com

Подијелите садржај на:
Izdavač:
Srpska narodna čitaonica - Bar