Светски дан поезије, који се обиљежава 21. марта, установљен је 1999. године од стране УНЕСКО-а с циљем да промовише поезију, подстакне читање, писање и објављивање, те истакне значај поезије у образовању и култури широм свијета. Овај дан посвећен је једном од најдрагоцјенијих облика културног и језичког изражавања човјечанства, а његова прослава окупља људе различитих култура и језика, пружајући им прилику да кроз поезију подијеле своја осјећања, мисли и визије свијета.
У духу ове глобалне иницијативе, Међународно удружење књижевних стваралаца и умјетника "Неказано" обиљежило је Светски дан поезије објављивањем, електронског, Зборника поезије „Неказано пјева“, у којем су заступљена 107 пјесника и пјесникиња из Бара, Црне Горе и других дијелова свијета. Овим пројектом удружење је жељело не само да прослави овај значајан датум, већ и да додатно подстакне пјесничко стваралаштво и афирмацију поезије у савременом друштву.
Поезија – мост који спаја свијет
Светски дан поезије подсјећа нас на моћ коју стихови имају у повезивању људи, култура и језика. Поезија није само умјетност ријечи, већ и начин изражавања емоција, мисли и идентитета кроз звук, ритам и метафору. Кроз различите форме – од традиционалних стихова до савремених пјесничких перформанса – поезија проналази свој пут до срца људи.
„Поезија не познаје границе – она је универзални језик који дотиче душу и отвара нове хоризонте. Светски дан поезије не само да слави богатство пјесничког израза, већ и подстиче младе таленте да се опробају у овој умјетничкој форми, да се повежу с другим ствараоцима и да пронађу властити глас у свијету поезије“, истичу из удружења „Неказано“.
Зашто електронски Зборник?
Иако је Неказано познато по свом штампаном издаваштву, ове године одлучили су да објаве електронски Зборник поезије, свјесни чињенице да се све више читалаца окреће дигиталним форматима.
„Ми не одустајемо од штампаних издања, али морамо пратити модерне трендове и прилагодити се потребама савремених читалаца. Не можемо затворити очи пред чињеницом да све више људи ужива у књижевности путем електронских уређаја, било да су то лаптопови, мобилни телефони или Киндле уређаји. На овај начин, поезију чинимо доступнијом и ближом младим пјесницима, ученицима и љубитељима стихова широм свијета“, објашњава Лабуд Н. Лончар, уредник овог издања и одговоран за издаваштво Међународног удружења књижевних стваралаца и умјетника Неказано.
Импресиван одзив пјесника
Оно што посебно радује јесте чињеница да је на овај пројекат пристигло 107 пријава пјесника и пјесникиња, који су послали по двије пјесме, чиме је настало дјело обима око 250 страница. Процес припреме овог Зборника ни по чему не заостаје за припремом штампаних издања – од прикупљања и селекције материјала, преко лектуре и графичке обраде, до коначне форме која ће бити доступна читаоцима.
„Сваке године биљежимо све већи одзив, нарочито младих аутора, што нас посебно инспирише. Наша мисија није само да промовишемо већ афирмисане пјеснике, већ и да пружимо прилику онима који су тек на почетку свог књижевног пута. Поезија мора да живи, да дише и да се шири међу људима, а овај Зборник је још један корак ка томе“, додаје Лончар.
Нови издавачки планови Неказаног
Поред овог Зборника, удружење Неказано наставља са својим издавачким активностима – тренутно су двије књиге у припреми за штампу, док је једна већ у процесу штампања.
„Година 2025. биће изузетно успјешна за Неказано! Настављамо с нашом мисијом промоције књижевности и умјетности, отварајући нова врата за пјеснике и ствараоце из Црне Горе и свијета“, закључује Лончар.
Светски дан поезије, осим што слави моћ ријечи, подсјећа нас и на важност очувања и промоције књижевности у свим њеним облицима. Зборник поезије који је објавило удружење „Неказано“ још је један доказ да поезија живи, расте и проналази свој пут до читалаца – било на папиру, било у дигиталном свијету.
Линк за преузимање:
https://drive.google.com/file/d/1L3XqsFaOFE9aqqs-eOhst9YFi-Y3C2n8/view?usp=drive_link