Наставак XXVI сједнице Скупштине општине Бар, који је био заказан за сјутра, сриједу 16. април, још једном је одложен — без објашњења и без одговорности.
Из кабинета предсједника СО Бранислава Ненезића медијима и одборничким клубовима прослијеђена је штура информација да ће нови термин бити “накнадно познат”, што је сада већ устаљена пракса прикривања потпуног колапса система на ниову овдашње локалне управе и унутар владајуће коалиције.
Оно што се дешава у барском парламенту, како свједочи већина познавалаца прилика, није само криза – то је политичка агонија у директном преносу. Грађани су свједоци распада власти која је одавно изгубила капацитет да управља градом, а сада више не може ни да се састане. Коалиција ДПС–СД, која и даље постоји само у архивама и протоколима, у пракси се распала на фракције које међусобно не комуницирају, не долазе на сједнице и саботирају рад институција.
Нема ништа горе од власти која се прави да функционише, док град тоне у административни и политички мрак. Неозбиљност, небрига и бјежање од одговорности постали су заштитни знак ове управе. Локална самоуправа се претворила у симулацију власти, док се одборници из редова коалиције изгубљено крећу између личних интереса и страначких диктата, неспособни да обезбиједе чак ни технички кворум.
Теме прекинуте сједнице биле су суштинске: планови уређења простора, извјештаји јавних предузећа, кадровска питања — али никоме од актера коалиције изгледа више није стало до града. Све је подређено опстанку на функцијама, закулисним договорима и међусобним подметањима.
Једно је јасно: ова власт нема капацитет, нема вољу и нема кредибилитет. Јавност заслужује да зна — Баром не управља организована структура, већ група политички потрошених људи који више не контролишу ни сопствене редове.
Колико још сједница треба да буде одложено, прекинуто или опструисано да би било јасно да је вријеме ове власти истекло? Бар више нема времена за политичке експерименте. Потребан је хитан заокрет — а први корак је суочавање са истином: ова коалиција је мртва, и сваки даљи покушај да се одржи на животу представља директну пријетњу интересима града.
Подсјетимо, формалну већину од 37 мјеста, колико броји барски парламент, од 19 одборника до сада су имале ДПС, СД, Социјалдемократска партија (СДП) и Либерална партије (ЛП).