Нацрт Просторно-урбанистичког плана изазвао је снажно противљење јавности због предлога нове трасе пруге која угрожава насељене зоне, занемарује глас струке и грађана, и симболизује одсуство институционалне сарадње. Бар тражи план који расте из његовог ткива — не рkешење наметнуто ван контекста
......
У најновијем нацрту Просторно-урбанистичког плана (ПУП) Бар, који је изазвао бурне реакције јавности, Општина Бар, иако са спорним легитимитетом због нефункционисања СО и крозе васти, упутила је низ аргументованих примједби Министарству просторног планирања и урбанизма. Најозбиљније противљење односи се на предложену трасу будућег колосјека пруге Бар–Вирпазар, која пролази кроз изграђена, насељена подручја, директно угрожавајући приватну имовину грађана и реметећи већ формиране урбане целине. Овакво рјешење, које долази без адекватног образложења, покренуло је снажан отпор не само међу становништвом, већ и међу стручњацима.
Према мишљењу више стручњака из области просторног планирања и урбанизма, нова траса пруге пролази кроз густо насељене зоне, без јасне процјене утицаја на простор, квалитет становања и постојећу инфраструктуру, што је у супротности са савременим стандардима урбанистичког планирања. Истиче се да је постојећа траса пруге могла бити унапријеђена у техничком и безбједносном смислу, без потребе за драстичним захватима са потенцијално великим социјалним и еколошким посљедицама.
Хаотична јавна расправа организована крајем марта у Бару потврдила је све страхове – велики број грађана није успио ни да изнесе мишљење, а атмосфера је била обиљежена незадовољством, повишеним тоном и неповјерењем у институције. Оно што је требало да буде дијалог, претворено је у протест против документа који, према већини учесника, није писан „за Бар, нити са Баром“.
Јавни отпор се убрзо прелио и у формални оквир: петицију против изградње пруге кроз насељена подручја Бара за само два дана потписало је 3.959 грађана. У петицији се истиче да би предложена траса значила рушење више десетина кућа и нарушавање животне средине. Документ је предат Министарству просторног планирања, урбанизма и државне имовине уз захтјев да се спорна траса уклони из нацрта ПУП-а. Овај грађански отпор представља снажан сигнал доносиоцима одлука да преиспитају предложене измјене и укључе јавност у процес планирања.
Додатне примједбе Општине тичу се неусклађености са већ усвојеним локалним плановима, недовољно разрађених рјешења за кључне зоне попут приобаља и водозахвата, као и игнорисања елементарних еколошких и културно-историјских услова. Проблем је и у томе што је дио документа рађен без учешћа локалних институција, што отвара озбиљна питања легитимитета и транспарентности процеса.
Закључак је све извјеснији: ПУП Бар у постојећој форми не одговара интересима града нити грађана. Он симболише модел планирања који занемарује теренску реалност, јавни интерес и глас струке. Ако институције не ревидирају овај приступ и не обнове повјерење кроз отворен и равноправан дијалог, ризикујемо не само лош план, већ и дубље поцијепано друштвено ткиво. Бар заслужује план који расте из његових улица, шума, обала и људи — не шаблон који их пресјеца.