Ћирилица Latinica
16.04.2025.
Политика

Вучуровић: Српски језик (којим говори већина грађана Црне Горе) мора бити службени

Аутор: Редакција 5 Оставите коментар

Реконструкција Владе дошла је про форме, а појединим министрима не бих дао ниједан плус, казао је функционер Нове српске демократије (НСД) Јован Вучуровић.

"Лично, мислим да би свако министарство требало провизитати, па да видимо како ко ради" – казао је Вучуровић у емисији “Клуб Аплус”.

Према ријечима Вучуровића, коалиција “За будућност Црне Горе” дала је велики допринос у Влади, а посебно, како каже Вучуровић, ресор на челу са Славеном Радуновићем.

"Радуновић квалитетно обавља свој посао и доста тога је понио на својим плећима, почевши од пројекта Веље брдо" – казао је Вучуровић.

Вучуровић се осврнуо и на изјаву предсједника и посланика Демократске народне партије (ДНП) Милана Кнежевића који је недавно у парламенту саопштио да та партија неће подржати предложену реконструкцију Владе.

"Нама дата ријеч нема цијену. Нема цијену, нити се може на један кантар ставити било каква фотеља или позиција у 44. Влади, у односу на српски језик, на држављанство, на тробојку, химну и све оно за шта смо добили гласове, како бисмо представљали грађане у овом, другим парламентима, али и у Влади и локалним самоуправама гдје вршимо власт" – рекао је Кнежевић.

Вучуровић је рекао да су НСД-у идентитетска питања јако битна.

"Ако језик којим говори већина грађана у Црној Гори није службени, онда ми нијесмо демократска држава. Свака национална група има нека неријешена питања, па не знам зашто их не би и ово решавали. Не сигурно због тога што су сада Срби нешто угрожени. А ми стојимо иза свега што је Кнежевић рекао, он је озбиљан политичар и хтио је да истакне идентитетска питања" – рекао је функционер НСД.

Према ријечима Вучуровића, идентитетска питања у будућности мораће да се ријеше.

"Од тога нико не може да побјегне. То се мора ријешити прије уласка у Европску унију – рекао је Вучуровић.

 
Такође сматра да идентитетску кризу у Црној Гори није изазвао српски народ, већ дискриминација тог народа.

"Некадашњи диктаторски режим је био неспреман да ријеши та питања. Од класичног комунистичког режима постали су антисрпски режим који је поражен 30. августа 2020.године" – додао је Вучуровић.

Говорећи о споразуму са Уједињеним Арапским Емиратима, Вучуровић је казао да Демократска партија социјалиста (ДПС) нема никакво право било шта да проговори за пројекат у Улцињу.

"Премијер увјерава да неће бити продаје, а да ће процес бити транспарентан. А то је већ другачије од онога како се понашала Демократска партија социјалиста у протеклих 30 година. Кад се само сјетимо приватизације бројних предузећа… А ми још увијек не знамо на који ће се начин овај пројекат у Улцињу спровести" – примијетио је Вучуровић.

 
Вучуровић сматра да је јако важно да се чују мишљења грађана и локалног руководства у Улцињу.

– Кључ је у договору Владе са општином Улцињ. Да се договоре и да сви извуку заједнички интерес. Тридесет пет милијарди је једна велика инвестиција – закључио је Вучуровић.

Коментари
Ријеч и став науке су битни само
Ријеч и став науке су битни само: Увјек се у данашњој Црној Гори говорио најчистији и уједно стародревни српски језик. Српски језик јекавско-ијекавског изговора је апсолутно српски и ту дилема нема када је наука у питању. Не могу политичари неки, који везе са Лингвистиком и науком о језику немају, да доносе одлуке о томе да ли је наш српски језик то или није.
16.04.2025 13:34
Drobnjak
Drobnjak: Sramota je uopste raspravljati o tome da li se u Crnoj Gori i Hercegovini, vecem dijelu Bosne.tj. u Republici Srpskoj kao i u Prijepolju, na podrucju Mileseve, Sjenice, Brodareva, Starog Rasa, Novog Pazara, Priboja i Nove Varosi gdje se uvjek govorio srpski u ijekavskoj varijanti govori srpskim ili ne. Potpuna ludost je govoriti da Vuk Stefanovic Karadzic nije govorio srpskim jezikom, nego montenegrinsko-crnogorskim. .
16.04.2025 15:32
Svasta, pa Srpskim se prica ovdje
Svasta, pa Srpskim se prica ovdje: Svasta, pa svi znamo da se SRPSKIM jezikom prica ovdje u Crnoj Gori. SRPSKI mora sluzbeni jezik da bude
16.04.2025 17:22
Србин Васојевић
Србин Васојевић: Кочи се покушај крајње оправдан да се СРПСКИ језик већ једном прогласи службеним језиком у овој земљи. У Аустрији је Њемачки службени језик али се јако мали број Аустријанаца изјашњавају као Њемци, свега два посто, чини ми се. А, овдје у Црној Гори има 33 посто Срба, можда и више него је то мало дотерано, по наређењу из ЕУ. То што Цетињани имају неки свој Подловћенско-цетињски дијалекат ништа не говори, и тамо се Српским језиком говори али они то не признају.
16.04.2025 19:23
Kaco
Kaco: Pusti jezik na miru.Manje pričaj i bit će sve u redu.Imamo mi većih problema od tvog jezika.
20.04.2025 07:32
Оставите коментар
Име / надимак:
Коментар:
Latinična verzija
Пишите нам
Редакција:
barskiportal@gmail.com

Подијелите садржај на:
Izdavač:
Srpska narodna čitaonica - Bar