Министарство саобраћаја (МС) предузело је низ корака како би унаприједило авио-саобраћај јер смо свјесни ситуације у којој се налазимо када је у питању авио-доступност, казала је министарка саобраћаја Маја Вукићевић.
"Формирана је радна група за авио-доступност, са задатком да размотри све моделе за унапређење авио-доступности и самим тим допринесе бољој повезаности Црне Горе са другим земљама. У том смислу, МС ће донијети подзаконски акт којим ће бити регулисан поступак проглашења линије у јавном интересу, као и критеријуми за обављање превоза на линији у јавном интересу. Биће потребно измијенити Закон о ваздушном саобраћају, имајући у виду да тренутни закон не дефинише наведену област. Предлог закона је већ у завршној фази и након што Скупштина донесе наведене измјене и допуне, Влада ће донијети уредбу о проглашењу линије у јавном интересу, као и о критеријумима за обављање превоза на линији у јавном интересу. На овај начин ће доћи до унапређења авио-доступности на начин да ће се Црна Гора повезати са многим дестинацијама у оквиру Европске уније, као и на свјетском нивоу "– одговорила је Вукићевић на посланичко питање Николе Ракочевића (ДПС).
Он је казао да је од промјене власти 2020. године ресор саобраћаја интензивно разаран, те да је саобраћајна повезаност Црне Горе плански уништавана.
"Са 80 директних линија са аеродрома Подгорица и Тиват 2019. године, дошли смо на 30 линија. Умјесто да идемо на 120 дневних операција, колико има Тирана. Потпуно разграђивање авио-доступности Црне Горе ишло је у прилог аеродрому у Тирани. Смишљена намјера да се наштети Аеродромима Црне Горе (АЦГ), авио-доступности, економији Црне Горе, а све да би се ојачао регионални конкурент" – рекао је Ракочевић.
Истакао је да су у овој години 63 хиљаде грађана Црне Горе летјеле из Тиране. Министарку је питао шта планира да уради у циљу привлачења лоукост компанија и других авио-превозника, а све у циљу боље повезаности Црне Горе са свијетом.
Вукићевић је у одговору казала да је претходна влада (премијера Дритана Абазовића – прим.аут.) највише помогла Тирани да постане регионални центар када је у питању авио-саобраћај.
"Сматрам да су одлуке донесене у том периоду веома лоше и да можда има елемената за кривичну одговорност. Нанијета је штета Аеродромима и Црној Гори, негативно се утицалона репутацију Црне Горе као туристичке дестинације, због чега неко треба да одговара"– поручила је Вукићевић.
Припремају пројектни задатак за дионицу Пљевља–Никшић
Министарка саобраћаја је казала да је Просторним планом Црне Горе до 2040. године препознато пет развојних коридора, које чине саобраћајни правци, тј. примарна саобраћајна мрежа у виду ауто-путева и брзих саобраћајница које се у складу са стратешким и планским документима надовезују на мрежу саобраћајница држава региона и даље на европске коридоре.
"На један од тих пет развојних саобраћајних праваца је и брза саобраћајница Подгорица–Никшиц–Жабљак–Пљевља. Конкретно за дионицу Пљевља–Никшић у току је припрема пројектног задатка, што представља први корак ка реализацији овог пројекта. Расписивање тендера за израду пројектне документације планирано је током новембра ове године, а завршетак израде техничке документације у првој половини наредне године. Након завршетка пројектне документације, сагледаће се динамика и начин реализације овог пројекта" – изјавила је Вукићевић.
Док су Аеродромима управљали кадрови које је бирала Абазовићева влада, подигли су аеродромске таксе током 2023. године, због чега су Рајанер и Визер укинули велики број линија из Подгорице. Због укидања линија из Подгорице, отворили су велики број линија из Тиране. Из Рајанера су саопштили да су то урадили због повећања аеродромских такси у Подгорици.
Уговор за идејни пројекат дионице Андријевица–Бољаре могућ до краја мјесеца
Посланика Елвира Зврка занимало је у којој фази је израда пројекта дионице ауто-пута Андријевица–Бољаре и гдје је планиран прикључак за општину Бијело Поље.
Министарка је казала да је 17. октобра истекао јавни позив за избор пројектанта за израду идејног пројекта дионице Андријевица–Бољаре и у току је вредновање понуда.
"Уколико пристигле понуде буду исправне и уколико не буде жалби на предметни поступак, очекујемо да се уговор са најповољнијим понуђачем закључи до краја новембра, од када би текао рок за израду идејног пројекта који је дефинисан на 14 мјесеци. У конкретном случају, на основу важеће просторно-планске и техничке документације Бијелог Поља и ауто-пута Бар–Бољаре предвиђен је прикључак преко петље Црнча" – саопштила је Вукићевић.
Ипак, како је истакла министарка саобраћаја, без обзира на чињеницу да је у односу на раније године авио-доступност на нешто слабијем нивоу, Аеродроми Црне Горе биљеже рекорде у броју опслужених путника.
"Од 1. јануара до 20. октобра опслужено је око 2.600.000 путника, што је 16 одсто више у односу на прошлу годину. У Подгорици је 38 одсто више путника чак и у односу на 2019. годину, а у Тивту је ове године опслужен и милионити путник, први пут од почетка пандемије, практично послије пет година. У Подгорици је током љета било активно 58 авио-линија, а у Тивту 51" – прецизирала је Вукићевић.
Истакла је да три нискотарифне компаније – Рајанер, Визер и Изиџет – никада нису прекидале саобраћај, већ су га током љетње и зимске сезоне прилагођавале потребама тржишта и расположивим капацитетима.
– С тим што се мора признати да су у Рајанеру били незадовољни одлуком која је донијета за вријеме претходне владе, а која се тицала подстицајне шеме за лоукост компаније. Већ на почетку мандата сам истакла да ту одлуку сматрам погрешном, јер мислим да је уз неке друге околности утицала да лоукост компаније смање број летова са црногорских аеродрома. Таква одлука је била вишеструко штетна, јер је, осим утицаја на авио-доступност, и маркетиншки била веома лоша по Црну Гору – рекла је Вукићевић.
(Дан)