Ћирилица Latinica
30.10.2024.
Политика

Зоговић: Једноставно до враћања српског језика за службени, довољна је допуна Устава

Аутор: Редакција 2 Оставите коментар

Потпредсједник Владе Црне Горе Милун Зоговић саопштио је у емисији „Будимо будни – Питајте Владу“ на ТВЦГ да се српски језик у Црној Гори може прогласити за службени путем института допуне Устава, за шта, како тврди, није неопходна референдумска подршка од три петине и провјера на референдуму.

Српски језик, као језик којим говори највећи број грађана Црне Горе према резултатима пописа из 2023. године, наглашава Зоговић, заслужује да уз црногорски буде службени језик. Потпредсједник Владе Црне Горе Милун Зоговић саопштио је у емисији „Будимо будни – Питајте Владу“ на ТВЦГ да се српски језик у Црној Гори може прогласити за службени путем института допуне Устава, за шта, како тврди, није неопходна референдумска подршка од три петине и провјера на референдуму. Српски језик, као језик којим говори највећи број грађана Црне Горе према резултатима пописа из 2023. године, наглашава Зоговић, заслужује да уз црногорски буде службени језик.

„Што се тиче питања језика, јасно је и евидентно да је 2003. године, на попису становништва, српским језиком у Црној Гори говорило 63,5 одсто грађана, а црногорским 22 одсто. У моменту када су подаци били такви, у Црној Гори је 2007. године донесен Устав који је црногорски језик прогласио за службени. Могу слободно рећи да се ту ради о директном пренебрегавању фактичког стања, снагом политичке воље тадашње већине“, истакао је Зоговић.

Како каже,  измјене Устава ће бити неопходне у одређеном дијелу и по препорукама Европске комисије.  Појашњава да је за било какве интервенције на уставу потребна двотрећинска подршка.

„Што се тиче проглашавања српског језика за службени језик и добијања статуса који тај језик заслужује, што су потврдили и пописи, поред измјена Устава постоји институт допуне Устава за који није неопходна референдумска подршка од три петине и провјера на референдуму. Ако имате двије трећине за допуну Устава, мислим да би било неопходно члан 13 допунити тиме да, поред службеног језика који је црногорски, службени језик буде онај којим се на попису изјаснио највећи број грађана Црне Горе и да на основу тога можемо доћи до једног елегантног рјешења“, истакао је Зоговић.

Такав приступ био би, сматра Зоговић, најбоља потврда грађанске државе, јер Црна Гора није грађанска држава ако не признаје овакве фактичне реалности, као што је потврда да највећи број грађана у Црној Гори говори српским језиком.

Коментари
Bodin Srbski
Bodin Srbski: Na teritoriji nase Primorsko-zagorske SRBIJE, (danasnje srbske Crne Gore) zemlje koja treba tako i zvanicno da se zove, govori se izvoran SRBSKI jezik, jezik probitnih, pravih SRBA i nijedan drugi!!!
02.11.2024 12:02
Za ovog srbijanca ( BIDONA )
Za ovog srbijanca ( BIDONA ): Bidonu do kad ces bre da jes ono sto se ne je utuvi u tu tvoju glavu ovo je bila i bice CRNA GORA ILI MONTENEGRO Asve to sto ti balezgas mozes macku o rep da zakacis .
02.11.2024 16:22
Оставите коментар
Име / надимак:
Коментар:
Latinična verzija
Пишите нам
Редакција:
barskiportal@gmail.com

Подијелите садржај на:
Izdavač:
Srpska narodna čitaonica - Bar