Док је предсезона била коректна, чак и боља од очекиваног, шпиц туристичке сезоне је подбацио, оцијенио је економски аналитичар Давор Докић у разговору за "Дан".
По његовим ријечима, иако је посјета у августу била већа него у јулу, то није било на нивоу претходних година.
Разлог за мању посјету види првенствено у веома лошој цјеновној политици.
– Сматрам да су код нас цијене изузетно високе. Наша цјеновна политика је веома лоша и сљедеће године ћемо морати сви, укључујући Владу и локалне самоуправе, максимално да порадимо на рјешавању тог проблема – истиче Докић.
Према његовом мишљењу, један од горућих проблема наше туристичке понуде који изискује и моменталну реакцију јесте и недостатак путне инфраструктуре, прије свега заобилазница око приморских градова.
Како додаје, мјесеце послије постсезоне морамо да искористимо на прави начин и да много спремније дочекамо туристе у 2025. години.
– С обзиром на то да имамо традиционално успјешне постсезоне, финансијски ефекат ће бити на нивоу очекиваног, па ћемо доћи до износа од милијарду и по, колико је било пројектовано уочи ове сезоне. Али са бољом организацијом можемо имати знатно већи број туриста – сматра Докић.
Када је путна инфраструктура у питању, указује да Црна Гора има низ неуралгичних тачака које треба што прије рјешавати.
Подсјећа да просторни план још није донесен, да немамо заобилазницу око Будве, па сви путници морају да прођу кроз град да би стигли до Тивта, Котора и Херцег Новог. Како је нагласио,изградња више пута најављиване заобилазнице око Будве од десетак километара, од села Марковића до Ластве, омогућила би да се саобраћај у престоници туризма растерети за бар тридесетак одсто.
– Могли бисмо да учинимо доста тога само ако будемо организовани и кренемо на вријеме. Нереални планови, попут ових које је најавио премијер Милојко Спајић о изградњи 18 дионица ауто-пута и брзих цеста, само нам одмажу. Приоритет мора бити завршетак ауто-пута до границе са Србијом и Јадранско-јонска магистрала, односно нови пут од Дубровника до Улциња, како се не би пролазило кроз наше приморске градове и како би се избјегао саобраћајни колапс којем смо свједоци – каже Докић.
Истиче да је Црна Гора увођењем санкција Русији и придруживањем забрани летова авиона из те земље направила велику грешку и ишла против својих интереса.
– Ова сезона је потврдила да нисмо успјели да надокнадимо изостанак руских туриста, који су били наши најбољи гости и који су код нас остављали највише новца – казао је Докић.
Код нас нико не размишља озбиљно о одрживом туризму
О одрживом туризму, као императиву великих туристичких земаља, код нас нико не размишља озбиљно, сматра Докић.
– Чињеница да земља чији БДП највећим дијелом зависи од туризма доскоро није имала министарство туризма говори о односу политичког естаблишмента према најважнијој привредној грани. Код нас је туризам и даље препуштен самом себи и стихији. Наша туристичка политика у будућности мора бити базирана на стратегији ризорта, за шта је неопходно да станемо са бетонизацијом и хиљадама станова. Ризорти би нам донијели много већи приход, а много мању гужву – закључио је Докић.
Како је додао, показало се да финансијски ефекат који смо имали са руским туристима не можемо надокнадити гостима са Запада.
– Нисмо нашли замјену за руске госте, који су, за разлику од западноевропских, склони да пређу преко буке и гужве, наших највећих туристичких мана. Сада морамо да тражимо алтернативу за туристе из Русије. Концепт туризма који тренутно влада у Црној Гори заподноевропским туристима одговара само у предсезони и постсезони, а у самом шпицу сезоне не можемо рачунати на њих због превелике гужве и буке. Често повлачимо аутодеструктивне потезе и не размишљамо да се не може тако лако и брзо једно тржиште замијенити другим – сматра Докић, који подсјећа да Турска, која такође чека улазак у ЕУ и која је чланица НАТО-а, није увела ембарго на руске авионе и упркос рату већ двије године неометано прима на десетине хиљада туриста из Русије, који у тој земљи троше свој новац.
Постоји алтернатива, сматра он, али ни она неће моћи до краја да изглади минус који је за собом оставио изостанак Руса, којима бука и гужва нијесу сметали да троше паре.
– Наиме, због толеранције на те наше мане, минус донекле можемо надокнадити туристима из Турске и арапских земаља – закључује Докић.