Црногорски туризам налази се на рубу озбиљне кризе, а из године у годину ситуација постаје све алармантнија. Сваке године помислим да смо дотакли дно, али изнова тонемо још дубље - упозорава Жарко Радуловић, сувласник Монтенегро Старса и предсједник Црногорског туристичког удружења (ЦТУ) у разговору у емисији "Медитеранео" РТВ Будва.
Његова анализа овогодишње туристичке сезоне осликава бројне структурне проблеме који дубоко потресају туристичку индустрију у Црној Гори, од лоше предсезоне и драстично скраћеног шпица, до недовољно развијене инфраструктуре и саобраћајних проблема.
Оно што посебно забрињава јесте резултат анкете туроператора, према којој сваки други туриста не планира да се врати у Црну Гору.
Овај податак јасно указује на неуспјех у задовољавању очекивања посјетилаца и поставља озбиљно питање о будућности једне од најважнијих привредних грана земље.
Радуловић такође истиче да је повећање ПДВ-а на смјештај са седам на 15 одсто додатно погоршало већ тешку ситуацију, што, како каже, представља огроман ударац за туристичку индустрију.
Опасна игра
"Ово је попут играња руског рулета с нашим туризмом" - додаје Радуловић, упозоравајући на дугорочне посљедице уколико се хитно не предузму озбиљни кораци како би се спасила будућност црногорског туризма.
Његова критика не стаје на лошим одлукама у вези са порезом и инфраструктуром, већ се дотиче и укидања националне авио-компаније, што је, према његовим ријечима, додатно отежало привлачење гостију и одрживост црногорске туристичке индустрије.
Радуловић детаљно објашњава зашто ове промјене пријете дугорочној стабилности црногорског туризма, те истиче колико је важно да се хитно реагује како би се избјегли катастрофални ефекти по економију земље.
"Не знам гдје је крај, али се озбиљно бринем за будућност црногорског туризма" - поручује Радуловић, додајући да је ова сезона била атипична у односу на све претходне.
"Ова опасна игра коју играмо с туризмом је краткорочна и неодржива. Питање је шта ће се десити кад људи коначно схвате посљедице. Говорим искључиво са економске тачке гледишта, јер ме политика не интересује. Пред нама су кључне промоције на важним тржиштима, а уговори са туроператорима обично се финализују у јулу и августу. Септембар и октобар су мјесеци у којима се договарају летови за наредну сезону, а одмах затим слиједе сајмови. Ови сајмови нијесу мјеста гдје долазе туристи, већ окупљају професионалце – туроператоре, хотелијере и стручњаке – који анализирају тржишне трендове и постављају основу за цијене у сљедећој сезони. Наша дестинација мора бити привлачна, мора инспирисати туристе и подржавати туроператоре да доводе госте. Биће нам потребна огромна доза среће и добре организације да бисмо се вратили на прави пут и осигурали дугорочну одрживост црногорског туризма" - поручује Радуловић, додајући да се овогодишња сезона одвијала на неуобичајен начин.
"Предсезона је била изузетно слаба, док шпиц сезоне није достигао уобичајене стандарде. Ова година је, вјерујем, оборила рекорд по најмањем броју дана у врхунцу сезоне – било их је мање од 30. Осим тога, суочили смо се с озбиљним проблемима у саобраћају и комуналним услугама. За оне који су пажљиво посматрали ситуацију, проблеми су били очигледни. Анкета једног туроператора, који је довео значајан број гостију, дала је забрињавајуће резултате.
На основу одговора 100 испитаних туриста средином августа закључено је да сваки други гост не планира да се врати у Црну Гору, што је исход с којим се до сада нијесмо сусретали" - казао је Радуловић.
Он је истакао да је проблем са такси превозом поново актуелан.
"Таксисти су, због слабих резултата ове сезоне, често покушавали искористити сваку прилику за додатну зараду, неријетко на штету посјетилаца.
Иако Црна Гора у поређењу са Хрватском може дјеловати јефтиније, лоша организација и свеприсутни хаос чине да остављамо негативан утисак код туриста.
Неуређени пјешачки прелази и недостатак саобраћајне сигнализације пред почетак сезоне – то су проблеми карактеристични за мање развијене дестинације.
Овакво стање јасно указује на дубље структурне проблеме који, ако се не ријеше, озбиљно угрожавају дугорочну стабилност црногорског туризма" - каже Радуловић.
Прве информације о подизању ПДВ-а на смјештај на 15 одсто, како је додао, негативно су дјеловале на туристичку привреду.
"Када смо први пут чули за ову одлуку, све је било обавијено велом тајности – нико није знао праву позадину нити детаље. Тек прије отприлике мјесец, на једном састанку, добио сам јасне информације и одмах сам, у име ЦТУ, упутио писмо министру туризма. На састанку у Привредној комори указали смо на штетне посљедице које би овај потез имао на туризам.
Чак и дијете би схватило колико је ова мјера погрешна, али надлежнима то очигледно није било од значаја. Изгледа као да су уложили превише новца у погрешне одлуке, а сада покушавају то надокнадити – на наш рачун, јер нема других привредника од којих би могли тражити. Не брину се о томе како то погађа не само предузећа, већ и градове и саму државу. Када наша привреда падне, годинама ћемо се опорављати. Ово је попут руског рулета с туризмом. Изгледа да не желе да чују наше аргументе. Имао сам директан контакт с премијером, детаљно смо му објаснили колико је ова мјера погрешна, и чинило се да смо га увјерили.
Већина нас привредника је очекивала барем дјелимичну промјену одлуке, али то се није догодило. ПДВ на смјештај остао је на 15 одсто, што нам представља огроман финансијски терет" - поручује Радуловић, додајући да тренутна власт не разумије да, иако можда на папиру све изгледа одрживо, то је само пола приче.
"Живот је друга половина, а они су ту потпуно занемарили. Подизање ПДВ-а на смјештај са седам на 15 одсто ствара огроман притисак.
До сада су храна и пиће имали стопу од 21 одсто, а сада је она смањена на 15 одсто, али то се практично не осјети. Алкохолна и газирана пића остају на 21 одсто, а моја компанија ће уштедјети 250.000 евра на порезима идуће године, али због повећања ПДВ-а на смјештај, трошкови ми се повећавају за 1,7 милиона евра.
Када одузмем тих 250.000 евра уштеде, остаје ми 1,4 милиона евра мањка.
То значи да бих морао повећати цијене смјештаја за 13 одсто да бих покрио трошкове. Али у овако неорганизованој и неприступачној дестинацији, нико неће прихватити тако велико повећање цијена. Прошле године смо подигли цијене за 3,1 одсто и то је био максимум који смо могли да издржимо" - објашњава Радуловић додајући да му је једина опција да смањи инвестиције.
Подигли порез, нема улагања
"Сваке године улажем до два милиона евра у обнову машина, поправке и слично, али ове године то неће бити могуће. Мораћу смањити улагања за 1,4 милиона евра како бих могао исплаћивати плате радницима. А без тих улагања, нећу моћи подизати цијене јер нећу моћи понудити нову вриједност гостима.
Тренутно све стагнира у туризму због ове, по мом мишљењу, сулуде одлуке" - сматра Радуловић.
Укидање наше националне авио-компаније сматра озбиљним ударцем за туризам, као и за многе друге секторе.
"Све нам постепено одузимају, а ситуација постаје све критичнија. Искрено, тешко ми је да разумијем како ико са добрим намјерама не види колико су ове одлуке погрешне. Ако они на власти не схватају посљедице својих потеза, све више почињем вјеровати да је ово намјерно. Сваким даном све сам сигурнији у то, јер ово што се дешава иде директно против интереса земље.Многе туристичке дестинације широм свијета су већ препознале своје грешке и сада раде на њиховом исправљању. И ми морамо хитно вратити ствари у нормалу како би наш туристички производ поново био конкурентан и привукао посјетиоце.
На примјер, Аеродроми су промијенили свој курс. Враћају цијене аеродромских такси на прихватљиве нивое и директно преговарају с авио-превозницима.
Један од главних проблема био је раст такси за авио-превознике, али сада се тражи компромис. Но, гледати како наша дестинација пропада из дана у дан постаје све теже. Овдје се не ради само о садашњости, већ о будућности наше дјеце" - истиче Радуловић у разговору у емисији Медитеранео РТВ Будва.
По његовим ријечима Албанија постаје узор многима.
Бока ове године била дестинација за богате туристе
Жарко Радуловић наглашава да су се ове године гости у Црној Гори јасно подијелили.
"Рецимо, Котор је био значајно чистији, али је у саобраћајном смислу био прави хаос, стање је било чак горе него у Будви.
У Бару је ситуација била слична, саобраћајни проблеми су ескалирали, док је Будва, морам рећи, потпуно потонула. Што се тиче Херцег Новог, искрено, немам довољно информација, али оно што је очигледно јесте да су платежно способнији гости, посебно из региона, гравитирали ка Боки. Она је ове године постала дестинација за богате туристе. На другој страни, Будва полако ,,клизи“ према нивоу Сутомора и то је нешто што можете видјети голим оком. Гледајући приходе, задовољан сам, али морам признати да сам направио једну грешку у менију – нијесмо имали гурманске пљескавице и ћевапе, а управо је то била најтраженија храна. То нам је на крају дефинисало профил гостију ове године – каже Радуловић.
С друге стране, истиче он, имамо апсурдну ситуацију. У Бечу, ако желите да купите флашу воде у централној улици, не можете је купити без сендвича, јер тамо нема ,,обичних“ продавница.
А код нас у Црној Гори имате месаре које припремају ћевапе и пљескавице, а два корака даље печењаре које их бесплатно пеку.
Тако можете спаковати 100 ћевапа и неколико пљескавица, понијети их до плаже у Милочеру и цијела породица, ближа и шира, ужива у јелу...