Ћирилица Latinica
08.04.2024.
Црна Гора

Вукићевић: Драго ми је што је већинска Црна Гора подржала моје гласање

Аутор: Редакција 2 Оставите коментар

Име Маје Вукићевић, шефице црногорске делегације у политичком Комитету Парламентарне скупштине Савјета Европе, остало је запамћено после гласања за улазак тзв. државе Косово у Савјет Европе, не само у Србији и у Црној Гори већ и шире. Она је самопроглашеној држави Косово рекла „не“ упркос званичном ставу Црне Горе. Шта је било прије, а шта после тога, с каквим се реакцијама сусретала, у интервјуу за Курир говори Маја Вукићевић, иначе посланица Демократске народне партије (ДПН).

Ових дана сте често помињани и у Србији и у Црној Гори јер сте гласали против предлога да тзв. држава Косово постане члан Савјета Европе. С обзиром на то да је ваш став био у супротности са званичном спољном политиком ваше државе, да ли сте имали дилему?

= Није постојала никаква дилема у вези с мојим гласањем. Мој став није тајна, исти је био и прије парламентарних избора, исти је и сада. Моје гласање је и одраз воље оних људи који су гласали за изборну листу на којој сам била, али и свих осталих људи из Црне Горе који су три деценије трпјели угњетавање, чије мишљење режиму који је предводила Демократска партија социјалиста није било важно. Режим се чак и хвалио како је одлуке доносио супротно вољи грађана. Борили смо се за промјене да би се глас свих грађана могао чути. Српски народ у Црној Гори више никад неће и не смије бити понижен.

Како су на то реаговали Василије Чарапић (ПЕС) и Борис Мугоша (СД), и остали чланови делегације Црне Горе?

– Ово је било гласање на политичком систему где сам једино ја чланица. Колеге ће имати прилику да гласају на пленарној сједници, гдје се званично гласа о статутарном мишљењу, а коначну одлуку доноси Комитет министара. Кад већ помињете колеге из делегације, морам рећи да су у овој хајци коју је покренуо дио опозиције они били веома коректни јер разумију начин дјеловања саме делегације, која је састављена од посланика власти и опозиције, гдје се и досад о већини питања гласало на различит начин. Ово је мој други мандат на мјесту шефице делегације у Парламентарној Скупштини Савета Европе, никад нисам никога од својих колега питала како је гласао, јер мандат припада посланику и свако гласа по својим увјерењима.

 Да истакнемо оно што критичари сада кажу: „Странке већине, укључујући и вашу странку ДНП, потписале су коалициони споразум којим се обавезују да поштују евроатлантски курс државе и развијају пријатељску сарадњу са свим државама које је Црна Гора признала.“ Да ли је, имајући ово у виду, неко из власти Црне Горе реаговао? Да ли сте имали позиве?

– Што се споразума тиче, Демократска народна партија је дала пун допринос свим кључним стварима које су изгласане у црногорском парламенту, а које су допринијеле да се коначно одблокирају преговори са Европском унијом. То је главни стратешки циљ ове парламентарне већине и Владе, и остајемо му потпуно посвећени. Злоупотреба је подметање да је подржавање уласка Косова у било коју организацију услов даљег напретка Црне Горе, јер да је тако, дио Европске уније не би биле земље које нису признале Косово, и које се и сад противе уласку Косова у Савјет Европе. Знате да добар дио представника тих земаља није ни дошао на засиједање Комитета најављујући да ће гласати против на самој пленарној седници, а најаву да ће гласати против имамо и из дијела земаља које су признале Косово, али замерају то што Косово није испунило два од три кључна услова за пријем.

Из ДПС су рекли да је „Маја Вукићевић гласала по инструкцијама Милана Кнежевића, а не према ономе што је стратешка оријентација Црне Горе“. Шта ви одговарате на такве оптужбе?

– Критике долазе од Демократске партије социјалиста, која је својим нечињењем и противуставним одлукама свјесно блокирала преговоре са Европском унијом. Доказ за то су и бројни судски поступци који се воде против Весне Меденице, бивше председнице Врховног суда, Саше Чађеновића, бившег специјалног државног тужиоца, Блажа Јованића, бившег предсједника Привредног суда. Људи који су приватизовали правосудни систем и државу, који су персонификација криминала и корупције, што доказују и бројне Скај преписке, који су с позиција градоначелника тражили да се хапсе њихови суграђани, данас дижу буку због мог става и одлуке да не подржим улазак Косова у Савјет Европе. Ја од њих и не очекујем да ме разумију јер они немају принципе, а идеологију су мијењали са сваким изборним процесом. Данас их на окупу држи једино мржња према српском народу, што су ових дана и доказали. Замијеном теза посланици Демократске партије социјалиста желе да делегацију Скупштине представе као државну делегацију коју именује влада, иако су посланици ти који бирају владу и у процесу одлучивања имају право на сопствени став. Али за ДПС је проблематично само кад Срби имају став, то је суштина њихове борбе за људска права и грађанско друштво, по принципу „сва права свима, осим Србима“. Одузели су српском народу језик, културу, покушали да одузму и цркву, и очигледно не умију да изађу из зачараног круга мржње и десничарења у ком се налазе већ дуго. А колики је ниво подметачина у хајци коју води дио опозиције довољно вам може рећи и то што су пласирали информацију како су све земље Савјета Европе, самим тим и Европске уније, биле „за“, иако је информацију о присуству на засиједању одбора, броју чланова одбора и броју оних који су гласали лако провјерити.

Ви сте раније рекли да би глас за улазак тзв. државе Косово у Савет Европе био „директан нож у леђа братској и пријатељској Србији“. Да ли је Србија ипак добила тај „нож“ од руководства ЦГ због опште политике према КиМ и признања независног Косова?

– Одлука тадашњег руководства Црне Горе да призна Косово као државу је свакако била подстакнута том идеолошком матрицом на којој ДПС заснива своју политику пуних двадесет година, а то је мржња према Србима. Сами су признали да су ту одлуку донијели иако су знали да је не подржава 85 одсто грађана Црне Горе, то је изјава бившег премијера Душка Марковића. Наравно да сматрам да је требало другачије поступити и пустити Србију да проба да дипломатским путем, у сарадњи с међународним институцијама, ријеши ситуацију. Стално се као матрица понавља да су нам односи у региону приоритет, али некако се увијек своди на то да се доносе одлуке у којима се односи са Србијом стављају у други план, иако је природно да Црна Гора и Србија имају најближу могућу сарадњу. Поштујем став својих колега по овом питању, а посебно разумијевање имам за колеге из парламента, без обзира на то да ли су дио власти или опозиције, а који су национално Албанци и сасвим је природно да о овом питању мислимо различито. Али желим да и они имају разумијевања за мој став и став народа који представљам.

Да ли је било позитивних реакција из Србије, вама директно упућених, јер су ваш став и глас превасходно важни за Београд?

– Било је доста позитивних реакција и из Србије, али морам рећи да је било највише позитивних реакција из Црне Горе, јер је мој глас био важан и грађанима Црне Горе, онима које нико није питао за одлуке, а који су дали највећи допринос да се коначно смијени Мило Ђукановић. Неупоредиво је више позитивних реакција него оних негативних, јер је, на срећу, деструктивна и ретроградна политика Демократске партије социјалиста, у којој се дијелу народа жели одузети право да има свој став и да га слободно износи, ствар прошлости. Народ је јасно поручио да не жели више на позицијама моћи партију која је тридесет година пустошила и дијелила Црну Гору. Борили смо се за демократско друштво, у којем свако смије да искаже своје мишљење, и у том погледу смо направили значајан искорак. Видите да су људи у Црној Гори сада слободни да искажу и своје незадовољство, и да траже оно што мисле да им припада, да слободно износе своје мишљење. Подсјетићу вас да се у вријеме Демократске партије социјалиста хапсило због Фејсбук статуса у којем би се само поменуо Мило Ђукановић или неко од функционера те партије.

 

(Курир)

Коментари
Za ovu
Za ovu: Veci ska??? 🤮🤮🤮
09.04.2024 18:56
😎
😎: Mirni ustase nikad vise milo lopov,i lopovska dudukljanska kvazidrzava
10.04.2024 15:36
Оставите коментар
Име / надимак:
Коментар:
Latinična verzija
Пишите нам
Редакција:
barskiportal@gmail.com

Подијелите садржај на:
Izdavač:
Srpska narodna čitaonica - Bar