Ћирилица Latinica
04.07.2018.
Reportaže

U Albaniji zvanično živi 50.000 Srba i 450 Crnogoraca

Autor: Redakcija 13 Ostavite komentar

Tragovi života koje su ostavili naši preci i poznate vlastelinske porodice rasuti su na prostorima Skadarskog jezera i Drima. Mnogo vremena delovi tog mozaika bili su daleki našim istraživačima. Toliko, da su istorijske činjenice ustupile mesto narodnim predanjima.

Naši stručnjaci nedavno su uplovili u veliki poduhvat. Krenuli su da spajaju delove mozaika o tome kako je pre mnogo vekova tekao život oko Skadarskog jezera, da mapiraju šta je od tih tragova preostalo.

Objektivom svojih kamera hvatali su urušene ili porušene crkve i manastire koje su gradili Vojislavljevići, Nemanjići, Balšići, Lazarevići, Brankovići, Crnojevići… Pre svega, na prostoru koji je danas omeđan albanskom granicom.

Okov povelje vizantijskog cara Aleksija III Anđela kojom je
manastir Hilandar dodeljen Stefanu Nemanji – 12. vek – Zbirka muzeja u Skadru

Njihov putopis u fotografijama čini postavku izložbe „Hrišćanska duhovna i kulturna baština na prostorima Skadarskog jezera i Drima“, u beogradskoj Galeriji fresaka.

Izložba je nastala saradnjom Narodnog muzeja u Beogradu, Centra za očuvanje kulturne baštine „Izvorište“, Udruženja srpsko-crnogorske nacionalne manjine „Morača – Rozafa“, a uz podršku Kancelarije za dijasporu.

Albanija nam je bila posebno zanimljiva, zbog toga što je decenijama bila nedostupna našim stručnjacima. Sve smo radili na osnovu tekstova koji su pisani pre Prvog svetskog rata ili u međuratnom periodu.

Nismo imali novije podatke o tome u kakvom su stanju srpski spomenici. Čim nam se ukazala prilika, krenuli smo u istraživanje – priča nam Bojan Popović, direktor Galerije fresaka.

Ekipa iz Beograda nije bila velika. Pored Popovića, činili su je istoričar Simon Đuretić, koji se već više od dve decenije bavi zaštitom i očuvanjem identiteta srpskog naroda, njegovim duhovnim i kulturnim nasleđem u regionu i dijaspori, i Vladan Milutinović, predsednik nevladine organizacije „Izvorište“. Za evidenciju baštine srpskog naroda u Albaniji vrata im je otvarao meštanin Pavle Brajović, predsednik udruženja „Morača-Rozafa“.

Prostor pored reke Bojane u Skadru na kome se nalazila crkva Sv. Nikole, podignuta u 14. veku, srušena do temelja u vreme “kulturne revolucije” šezdesetih godina 20. veka

Slika naših spomenika u Albaniji danas je daleko tužnija nego što je bila pre sto godina – ističe Popović. Poslednji tragovi srpske državnosti se, ipak, nekako drže i odolevaju vremenu.

Naši spomenici stradali su u stihijama, nagrizao ih je zub vremena, ali najviše su oštećeni tokom vladavine Envera Hodže. Kada je 1968. izvršena kulturna revolucija, bogomolje u severnoj Albaniji su dobrim delom stradale. Zatvarane su, zagrađene, pretvorene u zadružne domove.

Srbin za hiljadu evra

U Albaniji postoji jedan veliki paradoks. Mada među njima ima mnogo pravoslavaca, muslimana i katolika koji za sebe kažu da su Srbi, u zvaničnoj evidenciji albanske države nema nijednog Srbina.

Jer, svi oni koji su se u vreme vladavine Envera Hodže deklarisali kao Albanci, sada bi morali da plate kaznu od hiljadu evra da bi ponovo postali Srbi!

Posle zvaničnog popisa, u Albaniji ima 450 Crnogoraca, nekoliko hiljada Makedonaca, dok se u delu „pod razno“ kao Srbin izjasnilo 50.000 stanovnika.

Crkva Uspenja Presvete Bogorodice, podignuta 980. godine, 10. vek. U crkvi su bili sahranjeni knez Jovan Vladimir i njegova supruga kneginja Kosara – Prečista Krajinska – Zetska Sveta Gora

Od desetog pa do kraja srednjeg veka, pitomo skadarsko područje sa obiljem slatkih voda, jezera i reka Morače, Drima i Bojane, blizinom mora, primilo je mnoge crkve i manastire. Podizani su u prstenu oko Skadarskog jezera, njegovoj obali, kao i na rekama. Crkva Svetog Sergija i Vakha na Bojani kultno je mesto u okolini Skadra.

Prema mestu u Palestini, u kojem se podvezivao sveti Sergije, Skadar je i dobio svoje drugo ime Rosafa.

U Skadru je Crkva Sv. Srđa i Vakha, selo Širć – Skadar (na obali reke Bojane) – crkvu podigla Jelena Anžujska (žena Kralja Uroša I) 1290. godine – crkvu obnovio njen sin Milutin 1311. godine.

U poslednjih sto godina ovo mesto je veoma propalo – priča Popović.

Za razliku od Žiče i Studenice, ova crkva je obnavljana tokom vekova. Obnavljali su je Jelena Anžujska i njeni sinovi Stefan Dragutin i Stefan Uroš Drugi Milutin.

Obnavljali su je i drugi vladari, o čemu svedoče ktitorski natpisi. Crkva je 1900. godine stajala cela, o tome postoje zapisi, ali ju je reka Bojana dobrim delom oštetila. Od te značajne građevine danas postoji samo polovina južnog dela. Tu su bili grobovi vladara zetske dinastije, kasnije i Balšića.

Arheološka istraživanja, međutim, nikada nisu rađena. Možda je te grobove raznela Bojana, a možda tu postoje i danas. Freske u njoj nikada nisu izučene. Postojala je ogromna figura Bogorodice, ali je danas nema. Samo na odlasku videli smo delove figure jednog svetog ratnika i nešto malo fresaka iz Milutinovog vremena. Izložba u Beogradu je zalog tome da napravimo međunarodnu ekipu da se spasu i dokumentuju ti ostaci.

Albanska pravoslavna crkva nadležna

Kanonska nadležnost nad svim ovim spomenicima pripada Albanskoj pravoslavnoj crkvi. Srbi trenutno imaju samo jednu crkvu u Vraki. Svi ti sakralni objekti zaštićeni su kao albanski spomenici kulture. Naravno, ukoliko su zaštićeni.

Veliko iznenađenje za naše istraživače bio je muzej u Skadru. Njihova zbirka numizmatike i epigrafike predstavlja pravu riznicu, koja tek treba da se prouči.

Svi ti gradovi, koji su činili prsten oko Skadra, imali su svoje kovani novac u srednjem veku – objašnjava Vladan Milutinović.

– Balšići su imali specifičnu numizmatiku koja se čuva u tom muzeju. Otkrili smo i pločicu iz 12. veka vizantijskog cara Aleksija III Komnina. Na njoj je Aleksij III predstavljen s carem Konstantinom, koji drži krst. Trebalo bi pravilno protumačiti natpis. To bi mogao da bude gornji deo pločice, gde se nalazila vizantijska povelja kojom je Hilandar predat Srbima, Stefanu Nemanji i Svetom Savi. Donji deo okova je u Hilandaru. Nadam se da će saradnja sa muzejom u Skadru da se produbi, kako bi imali jasniju sliku. Za srednjovekovce to su senzacije, koje nisu otkrivene do sada.

Crkvu Presvete Bogorodice, s kraja 13. veka, gdje su sada samo ostaci temelja, podigla je Jelena Anžujska, u  Danju, (Vau Dejse), i srušena je u “kulturnoj revoluciji” 1968. godine.

Naši sagovornici ističu da su na ovom putovanju naišli ne samo na mnogo eksponata, već i na crkve za koje nisu znali da postoje. – Popović je u literaturi našao nekoliko srednjovekovnih crkava za koje nisu znali ni u Albaniji – kaže Milutinović. 

– Naš cilj je da sve spomenike identifikujemo i zaštitimo. – Retko su ove crkve dolazile u ruke konzervatora – kaže Popović. – Koliko mi je poznato, konzervirana je crkva u Drivastu, ali samo zato što je bila deo projekta izgradnje etno-parka.

(Novosti)

Komentari
Domo
Domo: Pavle Brajovic, cesti gost velikoSrba u Baru i Podgorici sve Crnogorce prevede u Srbe. Beograd odvaja ogromne pare za to. I sad ispade da skoro nema Crnogoraca u Albaniji a Srba toliko. E, kad nasi djuturumi nista ne rade. Tako je ovdje politika Milosevica podigla Srbe na 30 posto.
04.07.2018 11:05
Nenad
Nenad: @Domo A jel si se zapitao kako mi porijeklom odatle sebe nazivamo? Mi sebe Srbima. Tako ju zvao moj djed, tako moj pradjed, i sad ce mi Domo drzat lekciju da nijesam Srbin? Velike pare izdvajaju vasi sa Cetinja da bi nas okrenuli u drugi narod. Otudjili ste termin Crnogorac iz srpske kulture, i sad se otudjujete gde god stignete. Nas otudjit necete.
04.07.2018 13:48
Miko
Miko: "ju zvao moj djed",vidi se da SI neki Beranac a vi ste srbende SA cevera I vi SA Kosova,Crna Gora do Tokija
04.07.2018 18:33
za Nenada
za Nenada: Za vrijeme kraljevine CG i oni na Cetinju su bili Srbi a takodje i Muslimani su bili Srbi islamske vjere ali to su vremenom promjenili a vi u Skadru i Albaniji odrzavate koliko mozete svoje sjecanje na porijeklo ,Srbi katolici ,Srbi muslimani i Srbi pravoslavci,svaka vam cast.
05.07.2018 13:04
art
art: @Domo А ја никад видео те паре које издваја Београд за србе у Албанији, али видео да се ви црногорци доста трудите да нас претворите у неку црногорску дијаспору.
06.07.2018 14:13
достојни предака
достојни предака: Срби свуда знају ко су, без обзира на вјеру, сем тамо ђе су се преметнули у нове брозовске тобожње нације.
23.10.2018 21:15
List Crne Gore
List Crne Gore: Postovana Redakcijo, Neka vam nw bude tesko da ako ne zelite lektora ukljuciye barem kao konsultanta famoznog poznavaoca cak i porijekla svih SRPSKIH PREZIMENA IS STARE CRNE GORE. Koristi pseudonomin kkk. Rekao mi je da upravo cita Decansku hrisovolju, zadrzao se na stranici gdje se pominje prezime o kom dozvoljava sebi da bolje zna porijeklo istog, od doktora nauka roda svoga. Bas sada je na toj stranici, mada me tesko moze uvjeriti da se on bas snasao sa tekstom koji podsjeca na Srbicu. A to je " Tamo daleko"
07.11.2018 22:05
Begovic
Begovic: U skadar ima viśe crnogoraca muslimana nego srbi..a nek prica ko kako hoce .samo da vide prezime od A=Z alivodic.bulic.begovic.halunovic.bebezic.basic.osmanagic lumanovic.paljevic i tkd
04.01.2019 13:01
Sale
Sale: Delovi Albanije, nekada i cela zemlja bili su, neki više neki manje, u sastavu srpskih država (pre 860-1394).U periodu vladavine srpskog kralja a zatim cara Stefana Dušana (1331-1355) čitava Albanija osim Drača bila je sastavni dio srpske države.Skadar je bio i prestonica Srbije od 490. do 1171. godine...Prof. dr Kaplan Burović, balkanolog, Albanac srpskog porekla, pre desetak godina vratio se pravoslavnoj veri. On argumentovano tvrdi, a svoju doktorsku tezu odbranio je u SAD-u, da je 75-80 % stanovništva Albanije srpskog korena. Isto tako smatra da je 82 % albanskog naroda na Kosovu i Metohiji srpskog porekla.Tezu akademika Kaplana Burovća da Albanci nisu potomci Ilira i da nisu autohtoni na Balkanu sve više prihvata nauka mnogih balkanskih zemalja, zemalja Evrope i Amerike. Tezu o ilirskom porijeklu Albanaca ocjenjuju kao izmišljeni mit, koji ima političku pozadinu. ..
03.03.2019 13:20
MajorDjura
MajorDjura: Gde ste pravoslavci u Albaniji, nigde vas nema A toliko vas je Ako sada ne pomognete matici Srbiji, ko da niste ni postojali Ne dozvolite da vas se pokolenja stide
24.03.2019 20:02
CRNOGORSKI BAR
CRNOGORSKI BAR: Znaci svi hrabri srbi do jednog (pedesetka iljada bog te mazo bree) su presli u Albance i prodali veru slavnu. Medju tih 50 hiljada ima vjerovatno i Crnogoraca dosta (a sto cemo ima i kod nas neljudi) ali ipak ih ostade 500 (tu racunam i oko 5 hiljada vecinom iz Vrake i ostalih mjesta sto su izbjegli u Crnu Goru). Srpka hrabrost na dijelu!!!
26.09.2019 01:47
Milan Palevic-Mito
Milan Palevic-Mito: Drago mi je citati,ove priloge,o nasem narodu,.moja prva posijeta rodnom,kraju,eto me u posjetu,nasem narodu u albaniju,.cuvajte svoje ime,.pozdrav,iz new zealanda,.
18.09.2020 04:51
aleksandar uzice
aleksandar uzice: Imam daljnu familiju u skadru, žive u samom gradu. Imena su im skroz albanizovana. Radi se o visokoobrazovanim ljudima. Ne smem im reći imena da nemaju neke probleme. Zvali me u posetu, nisam išao sad se kajem.
17.10.2020 13:59
Ostavite komentar
Ime / nadimak:
Komentar:
Ћирилична верзија
Pišite nam
Podijelite sadržaj na:
Izdavač:
Srpska narodna čitaonica - Bar