Ћирилица Latinica
13.02.2024.
Свијет

Институције ЕУ: Против колатерала за руску имовину

Аутор: Редакција 0 Оставите коментар

Белгија је предложила земљама Г7 да искористе замрзнута средства руске централне банке као колатерал за прикупљање дуга за обнову Украјине, али та идеја нема велику европску подршку, рекли су европски званичници, преноси Ројтерс.

Према подацима Европске комисије, више од 269 милијарди еура (288,85 милијарди долара) руске имовине је имобилисано у земљама Г7, ЕУ и Аустралији, од чега је 200 милијарди еуа у ЕУ, углавном у Белгији.

Али земље и институције Европске уније томе се противе, тврдец́и да не постоји правни основ за заплијену суверених средстава друге земље и да би то могло да натјера инвеститоре да се повуку из валуте еура.

„Ово би могло да изазове колапс белгијске клириншке куће Euroclear, која држи руски новац, а спасавање Euroclear-а могло би бити веома скупо“, рекли су званичници.

Белгијски премијер Александер де Кру рекао је за Ројтерс у јануару да би једна од алтернатива могла бити коришћење имобилизоване имовине као колатерала за обвезнице преко којих би Запад могао да прикупи новац за Украјину.

Али док је белгијска идеја стигла до министарстава финансија Г7 као једна од опција о којој се расправља, европске земље показују мало ентузијазма за њу.

„Оно што знамо је да коришћење имовине као колатерала пати од истих правних, економских и финансијских проблема као и конфискација и већина правних служби широм Г7 то сматра“, рекао је један европски званичник, близак овом питању.

Русија је такође упозорила да би Запад, ако би заплијенио њен новац, узвратио конфискацијом западне имовине која је још увијек у Русији, коју неки процјењују на око 288 милијарди долара.

Што више владе разматрају конфискацију замрзнуте руске имовине како би помогле у финансирању реконструкције Украјине, то постаје све компликованије, примјећује POLITICO.

У знак неке врсте одмазде за коју земље страхују да би могла доћи, руски субјекти су већ поднели 94 тужбе у Русији тражећи исплату Euroclear-у, који послује по белгијском закону, након што су њихове инвестиције и њихов профит у Европи замрзнути, према белгијском званичнику са познавање поступка.

Највећи руски зајмодавци, укључујући Росбанку, Синара банку и Руску пољопривредну банку поднијели су тужбе против Euroclear-а вриједне стотине милиона рубаља.

„Тужиоци су покренули правне поступке који углавном имају за циљ да приступе имовини блокираној у књигама Euroclear-а“, написала је белгијска клириншка кућа. 

Euroclear је додао да ће вјероватно изгубити судске спорове у Русији јер та земља „не признаје међународне санкције“. Ово је појачало забринутост да би потпуна конфискација могла изложити западну имовину у Русији одмазди.

Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је у децембру да ће Русија узвратити на конфискацију своје непокретне имовине. Не улазећи у детаље, сугерисао је да би то исто могло да учини и са западним средствима у Русији.

Подсјећамо, међу земљама које су увеле санкције али и замрзнуле имовину руским држављанима је и Црна Гора. Због ове одлуке, која је донијета мимо мишљења суда, поднијете су двије иницијативе пред Уставним судом за оцјену уставности поментих одлука. Уставни суд се, ни након двије године није изјашњавао.

Оставите коментар
Име / надимак:
Коментар:
Latinična verzija
Пишите нам
Редакција:
barskiportal@gmail.com

Подијелите садржај на:
Izdavač:
Srpska narodna čitaonica - Bar