Ћирилица Latinica
20.09.2024.
Црна Гора

Митрополит Амфилохије - вјечни сјај Црне Горе, захваљујући њему знамо коме припада овај простор

Аутор: Редакција 5 Оставите коментар

Влада Црне Горе дала је сагласност за подизање споменика митрополиту црногорско-приморском Амфилохију у Беранама, а због ове владине одлуке министри из редова Бошњачке странке напустили су седницу.

То је вероватно био показатељ да у црногорским владајућим структурама има оних који жале што није испоштовано првобитно решење Министарства културе којим је, уз скандалозно цитирање члана Закона о спомен-обележјима који се тиче ратних злочинаца, сарадника окупатора и осталих, захтев Општине Беране да митрополиту СПЦ буде подигнут споменик буде одбијено.

Седници владе, претходило је то што је Министарство културе и медија повукло је своје претходно донето решење о одбијању захтева Општине Беранe да подигне споменик блаженопочившем митрополиту црногорско-приморском Амфилохију (Радовићу), а министарка културе Тамара Вујовић извинила се грађанима и Епархији будимљанско-никшићкој због учињеног пропуста.

Вујовић је за подгоричке „Вијести“ навела да ресор којим руководи не може дати сагласност за подизање споменика личности од чије смрти није прошло 20 година на основу Закона о спомен-обележјима. Објаснила је и да сагласност за подизање споменика таквој недавно преминулој личности може дати само Влада Црне Горе, а да је министарство којим руководи „пропустило да од владе затражи такву сагласност“.


Због тога је решење о одбијању захтева да митрополит добије споменик поништено.

Епархија будимљанско-никшићка дан раније је у свом саопштењу навела да су делови образложења о одбијању захтева правно скандалозни, а имплицитно и злонамерни, како су навели.

Епархија је навела да се као један од разлога одбијања цитира члан 10 Закона о спомен-обележјима према којем није дозвољено подизати спомен-обележја лицу које је било сарадник окупатора, његовог савезника или помагача, лицу које је заступало фашистичке, шовинистичке или нацистичке идеје или идеологије, лицу које је осуђено за кривично дело против човечности или других добара заштићених међународним правом или је проглашено ратним злочинцем, лицу које је у историји Црне Горе или у историји човечанства имало негативну улогу.

 
„У неверици и са крајњом индигнацијом одбацујемо резон министарства да се у случају митрополита Амфилохија ради о лицу које је на удару наведеног члана 10“, навели су у саопштењу епархије, упитавши се да ли је тиме министарство хтело да поручи да митрополит не само да сада неће добити споменик него га неће добити ни за сто година.

Велики је скандал што је цитиран тај члан 10 и то није случајност, каже за РТ Балкан историчар Александар Раковић, научни саветник Института за новију историју Србије.

„Могуће је да у Министарству културе на том месту ради неки државни службеник који и даље припада ДПС-овим или сличним структурама који је то просто подметнуо на потпис министарки. Сада је то исправљено, али остао је веома горак укус“, указује Раковић.

 
Он истиче да то показује да ситуација у Црној Гори није до краја преломљена.

„Јесте у великој мери, али не до краја. У зависности од геополитичких околности и од укупне снаге српског народ у целини на тим питањима ће се надаље одигравати процес до коначне заштите Српске православне цркве у Црној Гори. Она је у највећој мери заштићена законима, прописима и Темељним уговором, али као што видимо постоје проблеми и не треба их игнорисати и рећи да је ово је случајност“, напомиње Раковић.

Наш саговорник истиче да митрополит црногорско-приморски Амфилохије без сумње заслужује споменик.

„Он је један од највећих епископа у историји Српске православне цркве. Када је реч о Црној Гори, он је подигао или обновио чак 600 цркава, учинио од Црне Горе простор на коме човек стално има орјентир коме припада, јер скоро где год да се окрене он може да види православне цркве. Тако да има свест да припада српском народу и СПЦ“, напомиње Раковић.

 
Митрополит Амфилохије је био велики епископ и веома политичан човек, додаје српски историчар и подсећа да је у тој политици у коју се упућивао и делио и примао ударце.

„Али, чак ни његови супарници са којима је улазио у конфронтације нису никад негирали његову величину. На пример, власти у Србији, где је он често био у опозицији, никада нису спориле велико дело Амфилохија Радовића. Напротив, то сви подвлаче. Дакле, овде није реч о политичким неслагањима у Црној Гори, него о отвореном анимозитету према митрополиту Амфилохију и СПЦ“, наводи Раковић за рт.рс.

Коментари
JEDAN OD 70%
JEDAN OD 70%: On jeste zadužio Srbe,Srbiju i 30% onih žitelja koji se osećaju Srbi i zato mu treba napraviti spomenik u Srbiju a što je sa 70% žitelja CG koje je vrijedjao kad god mu se ukazala prilika vrijedjao na različite načine Crnogorci su bili Djilasova kopilad ,Muslimani izmišljena nacija prikivao Dukljane cekicem za Vezirov most doveo Arkana sa njegovim sledbenici a u manastir na Cetinju sa dugim ciljevima velicao ratne zločince krio ih po manastirima itd,itd,itd ovo je samo jedan dio ima toga još kako je zadužio 70% žitelja Crne gore.
20.09.2024 13:06
Вељко
Вељко: Па копилад је назвао правим именом. Није имао владика длаке на језику за вас који се препознасте.
20.09.2024 13:19
Miralem - ne jedan no pet spomenika - prvi u Rožaje
Miralem - ne jedan no pet spomenika - prvi u Rožaje: Kako podsjeća RSE, „Mitropolit Amfilohije je u januaru 1992. godine uveo u cetinjski manastir komandanta srpske paravojne formacije Željka Ražnatovića Arkana, koji je sa svojim pripadnicima, naoružan dugim cijevima „čuvao manastir“ od Cetinjana, tadašnjih sljedbenika Liberalnog saveza koji su se zalagali za samostalnu pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori i nezavisnu državu. Ovaj gest je protekao uz odobrenje tadašnjih bezbjednosnih službi Crne Gore”.
20.09.2024 15:59
LOLA CG
LOLA CG: Bože dragi ludog li naroda u ovome vijek? Što kopate jame gdje nam kosti pradjedova počivaju i provicirate neznanjem mržnju koje se ne mozete otarasiti. Je li u ovoj drzavi dato oravo da svako bude sta zeli i kako se isjeća. Jesu li orisutne bigomoljesvih vjera ili moramo putivati da se molilo i ucimo? Vama smeta i mrtav mitropolit Amfilihije. Prije svega Bošnjaci ne poznaju svoje porijeklo svoj nastanak i svoje predake. Sada se sami zapitajte sra se desilo i desava, konkretno u Baru. Samo pet važnih pitanja: 1. Znate li ko je bio zabit Selim- beg? 2.Da li ste čuli za zatvor- mucionicu u Starom gradu? 3. Da li ste znali za islamizaciju barskuh hrisćana? 4. Da li znate za ulicu koja nosi njegovo ime? 5. da li znate kako se zove jedna od najlepših dzamija na Balkanu, a barska je?. A, najvaznije pitanje je: Da li je neko zbog bilo čega navedenog, a da su konkretni Pravoslavci napravili bilo kakav incident. Da li su Pravoslavci dočekivali i proglašavali pocasnim građanima, koljace i ubice onih koji se krste sa tri prsta? Hoće li doći dan apokalipse da budemo zajedno?!. Brinite o jezvim slikana iz Gaze: i istog, nazovi tanjira jedu mrvie djeca Muslimani, Pravoslavci i Jevreji. Sta vi trazite? Ko ste? To nije ucenje Kur'ana niti ste braća Muslimani. Vi ste sakupljači perja, pa se prislinite gdje ga ima vise i mekše. Dijelite strašne poruke ponasanjem. Vidite li gdje ide Svijet? Ivo malo da provedemo u miru i dostojanstveno. Politika i iz krša niče.
20.09.2024 18:05
Za.veljka
Za.veljka: SLUSAJ KOPILJANE KOPILAD SU ONI STO SU TE RODILI PITAJ BABU KO SU I STA SU BILI SETACI OPANAKA PA KAD CUJES ONDA SE JAVI ALI NECE TI SE DOPASTI BABIN ODGOVOR RAZUMJE LI BAZDI GOVNO.
20.09.2024 19:38
Оставите коментар
Име / надимак:
Коментар:
Издвајамо
Latinična verzija
Пишите нам
Редакција:
barskiportal@gmail.com

Подијелите садржај на:
Izdavač:
Srpska narodna čitaonica - Bar