Ћирилица Latinica
19.07.2024.
Црна Гора

У Бару почело са радом склониште за жене и дјецу - жртве насиља

Аутор: Редакција 0 Оставите коментар

У хотелу "Принцес" данас је одржана презентација пројекта НВУ "Леа Бар", након што је ово невладино удружење добило лиценцу за Склониште за жене и дјецу жртве насиља у Бару.

Склониште се налази на тајној локацији и има капацитет осам особа.

Презентацији су присуствовали представници Министарства рада и социјалног старања, Општине Бар, Центра за женска права и Сигурне куће из Подгорице, Центра за социјални рад, бројних невладиних организација, али и Војске и Полиције.

Приказан је и краткометражни филм, који је снимило ово невладино удружење.

У уводној ријечи, новинарка Биљана Дабић изнијела је податке о овом невладином удружењу и подсјетила на званичне бројке о насиљу, објављене у јануару ове године.

Начелница Дирекције за заштиту од родно заснованог насиља у породици у Министарству рада и социјалног старања, Јована Радификовић, подсјетила је да је дуг пут од 1999. године и првог склоништа за жртве насиља.

"Прије свега, хвала невладиним организацијама које својим дјеловањем и активним учешћем у креирању јавних политика и заговарању њихове измјене својим критичким ставом, сугестијама и препорукама, значајно доприносе успјешној реформи јавне управе и развоју друштва у цјелини.

Црна Гора ускоро обиљежава тачно десет година од ступања на снагу добро познате Истамбулске конвенције.

Међутим, још увијек се суочавамо са устаљеним стереотипима о улози жене у друштву, изостаје пријављивање насиља, постоји значајан степен толеранције на насиље унутар породице, све су учесталији примјери мизогиније и сексизма и све ово указује на чињеницу да је Црна Гора још увијек патријархала држава у којој је присутна и изражена дискриминација жена"-истакла је она.

Општина Бар је препознала значај Склоништа за жене и дјецу жртве насиља, а потпредсједница, Тања Спичановић, се нада да сви заједно можемо креирати подржавајући амбијент са циљем нулте толеранције на било који облик насиља.

"Надам се да сви заједно можемо креирати подржавајући и сигуран амбијент у којем ће се жене осјећати безбједно и у којем ће знати, уколико су жртве било које врсте насиља да га на адекватан начин препознају, да реагују, да знају коме да се обрате за помоћ.

Потребно је повећати степен информисаности, како би знале који су им све ресурси на располагању и да на тај начин промовишемо оно што нам је заправо циљ – нулта толеранција на било који облик насиља. Општина Бар континуирано ради да изгради једну мрежу услуга подршке, које би биле доступне свима којима су потребне, посебно организацијама које пружају ову врсту услуга" -истакла је Спичановић.

Центар за женска права на презентацији је представљала Маја Раичевић, која је истакла да су до сада невладине организације збринуле хиљаде жена и дјеце, помажући на тај начин држави да испуни све обавезе које је прихватила.

 "Са великом радошћу учествујем у овом дивном догађају који смо дуго чекали, с обзиром да у овом дијелу наше земље није било не само склоништа, него нити једног аутономног женског сервиса за жене са искуством насиља.

Захвалила бих Емилији и Анђели на храбрости, на иницијативи и ономе што ће радити убудуће, не само за жене Црне Горе, него за цијело наше друштво.

Наиме, склоништа су се показала као највећи извор подршке за жене и дјецу са искуством насиља.

Њихов начин рада је настајао деценијама, на основу праксе и принципа који су се показали да су важни да би се женама пружила подршка, а то су прије свега аутономија у раду, повјерљивост, вјеровање у исказ жртве, безусловна подршка без осуде.

Због тога није ни необично да невладине организације у овом тренутку заиста уживају велико повјерење особа које су искусиле насиље.

Оне су Црној Гори до сада збринуле хиљаде жена и дјеце и подигле свијест о томе колико су насиље над женама и насиље у породици разорни друштвени проблеми, који утичу на све друштвене процесе и коче развој друштва" - сматра Раичевић.

Менаџерка Сигурне женске куће у Подгорици, Јована Мирковић саопштила је да су за 25 година збринули више од 15.000 жена и дјеце, а да је 20 одсто ове бројке било са приморја.

Размишљајући о овој теми и о склоништу које је отворено у Бару, сјетила сам се Љиље, која је прије четрнаест година, када сам почињала да радим, жељела да се појави неко ко би радио овај тежак посао и на приморју.

Коначно смо то дочекали-задовољна је Јована.

НВУ "Леа Бар" нуди свеобухватну услугу – имају психолога, педагога, правника… Локација склоништа је тајна, објаснила је Емилија Јукић.

Она је најавила да ће ово невладино удружење већ од септембра организовати бројне едукативне радионице.

"НВУ Леа из Бара основано је са циљем и идејом о свеобухватној помоћи жртвама породичног насиља.

Циљ удружења је обезбиједити подршку женама и дјеци, жртвама насиља у породици кроз услугу склоништа, савјетовања, психолошке и правне помоћи.

Осим тога, циљ је иницирање измјена у закону, побољшање правног оквира и праћење његове имплементације, као и промјена културне перцепције насиља над женама и родно заснованог насиља" -истакла је Јукић.

Иванка Лековић

Текст и фото: Бар инфо

Галерија

Оставите коментар
Име / надимак:
Коментар:
Latinična verzija
Пишите нам
Редакција:
barskiportal@gmail.com

Подијелите садржај на:
Izdavač:
Srpska narodna čitaonica - Bar