Ћирилица Latinica
27.07.2024.
Свијет

ЕУ руски новац шаље Украјини, Швајцарци траже референдум о томе

Аутор: Редакција 2 Оставите коментар

ЕУ је пребацила Украјини 1,5 милијарди евра прихода од замрзнуте руске имовине, изјавила је предсједница Европске комисије (ЕК) Урсула фон дер Лајен. Фон дер Лајен је написала на платформи X да ће та средства бити употребљена за одбрану и обнову Украјине.

"Не постоји боља употреба средстава Кремља него учинити Украјину и цијелу Европу сигурнијим мјестом за живот", навела је Фон дер Лајен.

Државе чланице ЕУ разматрале су опције да продуже период обнављања санкција према средствима руске централне банке како би се обезбиједио велики зајам Г7 за Украјину, јавио је Ројтерс у сриједу, позивајући се на нацрт документа Уније и изјаве дипломатских извора.

Фајненшел тајмс је објавио у сриједу да би амбасадори 27 држава чланица ЕУ могли да одобре замрзавање средстава Руске централне банке на неодређено време. Лист је навео да предлог Европске комисије укључује продужење санкција са шест мјесеци на неограничени период.

На другој страин Активистичка група у Швајцарској предала је потписе за покретање референдума о уставном амандману који би укинуо економске санкције уведене Русији и искључио ограничење трговине са Кином.

Група “Иницијативе за неутралност” предала је владиним званичницима у Берну петицију са 130.000 потписа чиме је готово извјесно обезбиједила да се референдум одржи у наредних неколико мјесеци, пише Фајненшл тајмс (Финанциал тимес).

Подржана од стране десничарске популистичке Швајцарске народне партије (СВП), највећег политичког покрета у Швајцарској, иницијатива предлаже четири нове клаузуле које би прецизније дефинисале шта дуготрајна неутралност алпске земље значи у пракси.

Промјене Устава би забраниле Швајцарској да постане члан било ког војног савеза осим ако и сама није нападнута и спријечиле владу да уведе или придружи било који облик режима принудних санкција какве је увела Русији због инвазије на Украјину, осим ако јој Савјет безбједности УН за то не да мандат.

Како Кина и Русија имају право вета на било какво гласање Савјета безбједности, такав услов би Швајцарској загарантовао статус трајног уточишта за Москву и Пекинг.

“Када би се све државе понашале као Швајцарска, не би било рата”, навео је СВП у саопштењу поздрављајући вијест о предаји потписа, додајући да увођење санкција Русији “угрожава унутрашњи мир и стабилност земље, јединствене у успјеху усред Европе”.

Странка је такође осудила “циљане покушаје да се поткопа (швајцарска) неутралност”.

Берн се усагласио са одлукама Европске уније да уведе економске санкције руским појединцима и компанијама које су повезане са режимом предсједника Владимира Путина од када је започео инавазију на Украјину пре двије године.

 

Какво је стање са руском имовином у Црној Гори?

Црна Гора је неким руским држављанима замрзла имовину, иако је то, савим извјесно неуставан потез. Тако сматра велики број стручњака за уставно право.

Према подацима Управе за некретнине, држављани Русије власници су или сувласници око 19.000 некретнина и готово четири милиона квадрата земљишта у Црној Гори.

Више од 98 одсто некретнина налази се у приморским општинама.

Пошто је Црна Гора недавно забранила руским авионима да лете изнад своје територије, држава је замрзла и имовину 34 руска држављанина која су под санкцијама Европске уније решењима Управе за катастар и државну имовину.

Да ствар буде по Црну Гору још гора, одлука о замрзавању имовине руских држављана је донијета без мишљења суда, и управо због ове чињенице, стручњаци из области права су упозорили ову државу да се може наћи у проблему, а није искључено ни да ће морати да плати одштету.

Адвокат и шеф Клуба одборника коалиције За будућност Црне Горе у подгоричком парламенту Митар Шушић каже да је Уставни суд морао да буде ревноснији, јер постоје двије иницијативе којима је тражена оцјена уставности поводом одлуке Владе о замрзавању имовине руским држављанима.

“Нажалост, Уставни суд и у овом случају, као и у низу других ситуација у којима би својом благовременом одлуком требало да спријечи настајање негативних последица и неповратне повреде људских права и основних слобода, поступа намјерно неблаговремено. Тај суд очигледно и по овом питању свјесно бира да неки сопствени, пројектовани политички прагматизам стави изнад интереса правичности и заштите Устава. У свим актуелним питањима, наш Уставни суд по правилу ћути и пушта очигледно неуставне акте да производе правне последице”, рекао је недавно Шушић у изјави за “Дан”.

У швајцарским трезорима је замрзнута имовина санкционисаним појединцима и компанијама док је банкама у земљи забрањено да послују са њима.

Те мјере су покренуле питање шта би Швајцарска урадила у случају даљег погоршања односа између Кине и Запада, јер су богати Кинези међу најважнијим изворима новца за моћни финансијски сектор Швајцарске посљедњих година.

Санкције и питање подршке Украјини изазвали су све жешћу дебату у којој се конзервативни традиционалисти, социјалдемократски пацифисти и заговарачи слободног тржишта сукобљавају са углавном млађим генерацијама проевропских и социјалних либерала.

Анкете показују да дебата о неутралности не представља велику забринутост за већину Швајцараца, али и да њена релевантност расте.

(ДАН)

Коментари
Gavrilo
Gavrilo: Oni samo glume neutralnost!
27.07.2024 17:45
Afd
Afd: Najgora njemacka politicarka! Sto vise neznanja i afera to bolje napreduje!
27.07.2024 18:16
Оставите коментар
Име / надимак:
Коментар:
Latinična verzija
Пишите нам
Редакција:
barskiportal@gmail.com

Подијелите садржај на:
Izdavač:
Srpska narodna čitaonica - Bar